От въвеждането на "синя зона" в София досега около 20 процента от местата там са трайно свободни, каза кметът на столицата Йорданка Фандъкова пред журналисти, цитирана пред БТА.
Имаме нужда от тези зони, за да ограничим движението на автомобили в централната градска част, а не за да събираме приходи, коментира кметът.
Относно идеите за разширяване на зоните за паркиране в София Фандъкова каза, че в Центъра за градска мобилност и при районните кметове постъпват предложения от граждани за разширение на зоните за паркиране. Сега започва обсъждане във всички тези райони и районните кметове са тези, които ще внасят предложения, ако хората желаят, посочи Фандъкова.
Тя каза, че отново се обсъжда идеята за 15-минутно безплатно паркиране пред институции. Според експерти това е напълно възможно да се регулира технологично през наличната система. Като пример тя даде възможността родителите да оставят детето си в училище или детска градина, без да е необходимо за това да заплащат стойността за едночасово паркиране.
Тази година започват ремонти и изграждане на вътрешно квартални малки улици във всички райони на София, каза още кметът на столицата след откриването на пътя до манастира "Св. Теодор Стратилат" в с. Балша.
По думите на Фандъкова вече са готови 70 проекта за цялостно изграждане или реконструкции на малки улички на територията на много райони в София, включително и тези към селата.
В следващите години хората ще усетят как се променя инфраструктурата и в кварталите, обеща Фандъкова.
Тя отбеляза, че досега усилията са били насочени към основни улици и булеварди в столицата. Столична община има 34 села, и за съжаление, тези села останаха извън Програмата за развитие на селските райони, коментира кметът. Сега се опитваме да се справяме със собствени инвестиции, допълни тя.
Новият път до манастира "Св. Теодор Стратилат" в с. Балша е над 2 км и в него са инвестирани 1,2 млн. лв., отбеляза Фандъкова в приветствието си, като посочи, че това е част от резултатите от инвестициите в крайните райони.


Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
Унгарската Mol ще купи дела на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби
Ким Чен-ун уволни вицепремиер заради "некомпетентността" на чиновниците
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала