Липсата на работна ръка се отразява пагубно на земеделието. Младите хора е абсурдно да бъдат наети в сектора, защото още от училище или в университета заминават в чужбина. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria земеделският производител Цветан Цеков, представител на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
По повод последните законови проблеми около еднодневните трудови договори Цеков каза, че идеята е опорочена и сега контрактите трудно се администрират.
Регистрираните миналата година договори са съвсем малък процент от действително наетата работна ръка. Местните бюра по труда не разясняват достатъчно и хората се страхуват, че с еднодневен договор ще си загубят социалните помощи, заяви фермерът.
Цветан Цеков посочи още, че в Петрич и Сандански фермерите имат големи проблеми, защото близостта до Гърция срива пазара на труда. По думите му напоследък земеделците наемат сезонно много роми и българомохамедани, които трябва да бъдат превозвани от мястото, където живеят, до полето.
Вече със стимули и премии се търси по-качествена работа. Това се прави, защото, ако земеделската продукция не бъде доставена качествена на пазара, няма да бъде реализирана, каза фермерът.
„Мит е, че ромите не искат образование и работа. Те са абсолютно мотивирани да си гледат децата и да живеят като всички останали. Няма обаче стратегия за развитие на икономиката и ни липсва индустриализация на селското стопанство“, заяви политологът Румян Русинов.
По повод представени данни, че около 30 на сто от ромите работят, той не се съгласи. Според него работят много повече, но това невинаги е официално регистрирано. Русинов обаче потвърди, че ромската заетост е в голяма степен сезонна. Той обясни, че това се дължи на ситуацията с българската икономика.
Земеделието дава огромен шанс и е лесно ромите да бъдат интегрирани без неправителствени организации, които само „засмукват“ пари, заяви Цветан Цеков.


Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
История за два пазарни балона, определящи трети
Водородната икономика е в упадък, но не е мъртва
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Идеи за релакс за заети жени
Как храната може да подпомогне метаболизма след 40 години
Локализираха двата пожара в Хасковско
Хакан Фидан: Турция предложи мораториум върху бойните действия в Украйна (ВИДЕО)
Медведев: Русия ще спечели, каквото и да каже фон дер Лайен
преди 10 години Сред тях има и много кадърни хора. Аз познавам такива. С нетърпение очаквам деня в който ще видя *** полицай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Държавата няма да свърши ако липсва някой лекар или инженер. Страшното ще стане когато на този контингент ще се разчита за обикновена работа изискваща грамотни и отговорни хора. Затвори очи и си представи: **** шофьор в градския транспорт. Или бригада *** идва да отстрани авария в трафопост. Или *** ти подава ключовете от колата след като ти е сменил накладките и спирачното масло :) Е тогава ще е пълна имтеграцията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Работодателите опряха до "ромите". :DСкоро ще стане така, че ще трябва сами да си вършат цялата работа или да се изнесат и` те към Западна Европа.Когато дойде денят, в който започнат да очакват "ромите" да постъпят на длъжност инженер, ИТ специалист, лекар или мениджър (мериджей), то тогава с държавата със сигурност ще бъде свършено.Предполагам, че това ще се случи след около 10-15 години. Вижда ти се близко, нали?!?С тази голяма раждаемост на "ромите" и с тази ниска раждаемост, и емиграция на българската нация, това те очаква след 10 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар