България и Румъния си поделят четвъртото място по икономически и социални показатели, изследвани от Българската стопанска камара сред общо шест държави, отразяващи промените, настъпили в периода след приемането на страната ни за член на Европейския съюз.
Основен положителен принос за представянето на страната ни имат макроикономическите показатели, а най-негативен резултат отчитаме по социални показатели - основно демографско развитие и пазар на труда. Изследваните страни заедно с нас са Румъния – член на ЕС също от 2007 г., Словакия и Унгария – съпоставими с България по ключови показатели, членове на ЕС, както и Македония и Сърбия – географски съпоставими с България страни извън ЕС.
ПО СОЦИАЛНИ ПОКАЗАТЕЛИ
Класацията в социалната сфера показва, че най-добре се представят Унгария и Словакия, които споделят първото място, следвани от Македония. Румъния е на трета позиция, Сърбия – на четвърта, а с най-негативни резултати е България.
Демография
От 2007 г. досега населението на България намалява с 5%, докато това на 28-те страни членки на Европейския съюз (ЕС) нараства с 2%. Съпоставими с България са тенденциите и в останалите държави, включени в изследването, с изключение на Словакия и Македония, където се отчита ръст на населението с по 1%. Прогнозата е до 2080 г. българските граждани да намалеят с 31% спрямо 2016 г., при очаквания населението на ЕС да нарасне с 2%. По този показател страната ни е на последно място сред изследваните държави, за които очакванията са за намаление на населението между 12 (Унгария) и 29 (Словакия) процента.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 9 години България в ЕС - изчезващо, необразовано и болно население в здрава икономикаКато го прочетох се замислих дали живея в България. :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Байдъре, пиле безмитно:) Ти като си се образовал що си все така ттъп?:)1. Т.Ж. никога не е бил Президент, защото НРБ не е парламентарна, а партийна "република", злато. Титлата на правешкия лауреат беше Председател на Държавния съвет на НРБ и наПолитбюро на БКП2.Не е бил начело на властта 45 год. защото преди него са Георги Димитров, Антон Югов и Вълко Червенков, ттъпоъгълник такъв..Последният въвежда Култа към личността, която Т.Ж. официално уж унищожи3. "Червената " чума, както я наричаш обаче, на мен лично ми даде цялото образование и възможността след падането на комунизма да работя където си искам.Тя караше турчччалята да учат :Аз съм българче", а на матурите нямаше човек, дори и най-тъпият,който на не знае :Опълченците на Шипка" наизуст,или таблиците на тригонометричните функции.Прости ли? Проссст си ти щото по-далеч от платения си с жълти сороссссоидни стотинки нос не виждаш и на сантиметър. И не ни обяснявай на нас - тези,които пеехме екзалтирано "45 години стигат" как беше отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години минимума на това което посочваш като начин на "теглене" на пари е 20% ДДС за БГ и там където го получават това "теглене", ако е бяла държава минимум 30-35% данък . щото е консултантска - демек всичкото е печалба :) . пак да напиша с риск да се повторя , лаладжийства се по темата ей така , приказка да става. фирмите от това ниво си работят стриктно по законите и правилниците, плащат си данък печалба, теглят си дивидент и си плащат данък в/у транзакцията . аз не виждам "крадене" и "източване"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години май ти не си наясно как на практика се случват нещата... целият свободен кеш се придърпва към акционерите нагоре по веригата под формата на "франчайз-такси", "консултантски услуги", "мениджмънт услуги", "глобален маркетинг" и т. н. Резултат - кешът е дръпнат, признава се за разход в БГ и облагаемата печалба клони към 0. Всички го правят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Заглавието е направо No. 1 за цялата история на този измъчен сайт! В него се съдържа цялата истина за това, което се случи и продължава да се случва в България, а и в целия ЕС! С няколко думи е казана и една голяма философска истина - колко измислено, абстрактно и ненужно за хората е заниманието "икономика"... хахаха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години май не си наясно с данъчното законодателство... имаш ли си на идея как се декларира и облага печалба :) и как се изтегля дивидент и как се облага :) или пишеш ей така да става приказка. някой спрел ли те е да купиш дялове/акции на европейска фирма и да получиш дивидент , да те обложат с данък и да си върнеш печалбата у нас ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години За разлика от 1934, днес сме окупирани и военно (НАТО) и всякак (ЕС, сателита на САЩ), Русия е обявена (от окупаторите ни) за забранена зона, а на югоизток разпалват пожар след пожар. На желаещите по-добър живот им се предлага: да станат привилегировани политически или поставени икономически еничари; или да отидат за запад за да учат и работят до изтощаване (срещу шанс да се възпроизведат като западни роби); или да отидат на запад за да висят там на социални помощи (пак за да се възпроизведат като западни роби). :((( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ето как сме се справили през 1934 с подобна ситуация : https://***.24chasa.bg/Article/1838046 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Надзърнете в Народното събрание, чиито заседания са олицетворение на мързел и безгрижие, за да почувствате лъха на разложението, настъпило по върховете на държавната организация. И правителствени, и опозиционери еднакво нехаят за своите обществени задължения".Димо Казасов отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Кога някой най-накрая ще се светне ,че така наречената "парламентарна демокрация" е тотално непригоден и вреден строй за България ?Силна централна власт ,силен репресивен апарат, силна армия - това е възможно само и единствено при монархия !п.п. Само не ми давайте за пример Т.Живков щот той си беше чист монарх ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар