Министерството на вътрешните работи (МВР) ще изгражда единен център за обработка на нарушенията по пътищата. Това се вижда от публикувана в Агенцията за обществени поръчки документация за открита тръжна процедура.
Очакванията на вътрешното ведомство са от централизираната и автоматизирана обработката на нарушенията да се намали влиянието на субективния фактор при отчитане на нарушенията съгласно Закона за движение по пътищата, както и да се повиши събираемостта на глобите.
Очакваната стойност на цялата система – доставката и въвеждането в експлоатация на необходимата инфраструктура - комутатори, сървъри, работни станции и друга инфраструктура, е почти 4,9 млн. лева без ДДС (5,88 лева с ДДС).
Крайният срок за подаване на документи по обществената поръчка е 24 август, отварянето на офертите е предвидено за 25 август.
В последните дни МВР обяви общо пет обществени поръчки за изграждане или надграждане на комуникационни системи. Общата им стойност е над 16,2 млн. лева без ДДС или почти 20,3 млн. с ДДС.
Министерството ще изгражда единна платформа за интегриране на системи за видеонаблюдение и обмен на информация. Основно място на изпълнение на процедурата е компютърният център на МВР в Лозенец, в Банкя и в централата в София.
Поръчката ще се осъществява на три етапа - доставка на оборудването (сървъри и различни системи – за видео анализ, разпознаване на регистрационни табели, за управление на бази данни и уеб съдържание и т.н.), пускането им в експлоатация и накрая пускането в експлоатация на централната компонента и интгегрираната автоматизирана система за сигурност.
Индикативният бюджет е 6,5 млн. лева без ДДС (7,8 млн. лева с ДДС). Срокът за подаване на оферти е 24 август, а отварянето им е предвидено за 25 август.
МВР ще изгражда и ;ентрализирана система за регистрация на моторни превозни средства и собствениците им, като е предвиден обмен на информация с Европейския съюз (ЕС).
Индикативният бюджет за доставката на софтуер и хардуер и въвеждането му в експлоатация възлиза на малко над 4,177 млн. лева без ДДС (малко над 5 млн. лева с ДДС).
Публикувана е и отделна поръчка за подобряване на покритието и капацитета на съществуващата радиокомуникационна среда на територията на София и в сградата на Националния дворец на културата (НДК) във връзка с председателството на ЕС, което започва в началото на следващата година.
Търгът е на стойност малко над 1 млн. лева без ДДС (1,2 млн. лева с ДДС).
Предвижда се доставка на цифрови антени, мобилни и носими радиостанции, захранващи блокове, батерии и други.
Оферти – до 24 август
МВР подготвя и ъпгрейд на софтуера на телефонната централа в основната сграда на ведомството за 333 333 хил. лева без ДДС.


Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия