“Зелен билет” за пътуване с градски транспорт се въвежда от Центъра за градска мобилност в София, съобщават от пресцентъра на Столична община (СО).
Решението е свързано с реализираните от предходните дни превишения на нивата на фини прахови частици. Етo защо се въвежда новия “Зелен билет”, който се предлага на цена от 1 лев и важи за целия ден за всички линии.
"Зеленият билет се продава днес във всички пунктове за превозни документи на ЦГМ и "Метрополитен". Цената му е 1 лев. Той важи за целия ден и за всички линии на градския транспорт, включително и тези на метрото. Не е необходимо да се валидира в превозните средства. Билетът има указана днешна дата и е достатъчно да се покаже при проверка на контрольорите. Трябва да се съхранява!", гласи съобщение на уебсайта на Центъра за градска мобилност в София.
По този начин общината се опитва да съдейства за намаляването на замърсяването и насърчаването на използването на градския транспорт, допълват от пресцентъра.
Самата мярка беше одобрена на 25 януари с решение на Столичния общински съвет.
Същевременно общината призовава гражданите да използват градския транспорт за придвижването си, а собствениците на автомобили с екологичен клас под ЕВРО5 да ограничат возенето с тях.
“В случай, че използвате личния си автомобил, Ви молим да не оставяте двигателя включен при престой по-дълъг от 3 минути”, посочват от общината.
В съобщението си СО моли домакинствата, които се отопляват на въглища и дърва, да използват електрически уреди за отопление или друго екологично отопление, стига да имат възможност.
Столичният инспекторат пък продължава да проверява за нерагламентирано събиране и гоене на отпадъчни материали в града.
Хората с респираторни заболявания, малките деца и възрастните трябва да избягват продължителен престой на открито, съветват лекари. От СО пък препоръчват при ходене пеша да се избере маршрут, който да не минава покрай големите столични булеварди.


След морето в България: румънците се връщат у дома за втората почивка
За кои три зодии предстоят промени до края на годината?
Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Жълт код за силен вятър и вълнение е обявен за четвъртък за морското крайбрежие
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Зеленски: Украйна се нуждае от поне 5% от американските ракети "Пейтриът"
Студен въздух сваля температурите днес, на много места ще вали
Аплодисменти приветстваха слънчевото затъмнение в Испания
Владимир Путин за първи път посети Курилските острови
Задържаха наркодилър в столичния "Гео Милев", параван бил 4-месечното му бебе
преди 8 години интересно е че си смел само по форумите ... и ако стане това дето го искаш, кой ще внася данъци че да ти плаща пенсията ? На теб и на другите от пенсионерския клуб ? .. предимно на другите де, че на теб ти пращат децата от САЩ. Да не говорим че и ти трябва да се махнеш в помашкото ти село... шофьора на селския рейс с който си дошъл до интернет не ти е личен че да скача за теб!А иронията е привилегия за хора с по високо ниво на интелигентност, не е за теб ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години На следващите общински избори ще гласувам за партия, която обещае да въведе отново софийското жителство по признак "месторождение"! И ще хвърля некой леф в таз посока - София требва да се изчисти първо от скакалците!Миналата година лично на един *** като тебе му разказах защо в София не се паркира в градинките! Понеже и той беше мноо гладувал при комунистите и беше два метра го ведо, та се наложи и шофьорчето ми да помогне... Сподели къде паркираш в градинката - ще минем да ти я асфалтираме... И колицата ти ще измием... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години отивам да побръмча млако с колата по случая ... и после като се върна, дано има места в калната градинка ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Голям ефект ще има в неделя.Въздухът в София не е станал по-мръсен отколкото беше преди 10, 20, или 30 години. От десетилетия си живеем в щастливо неведение за това какво дишаме, а сега измислиха някакви еко стандарти и изведнъж настана паника.Подкрепям усилията за намаляване на замърсяването, но на всички трябва да е ясно, че това е дългосрочен процес, който в най-оптимистичния случай ще отнеме поне няколко години. Не е проблем, който може да се реши от днес за утре. Подобни еднодневни акции са не само безсмислени, ами и вредни - харчене на общински пари за да се имитира някаква дейност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар