Десетки милиони лева са щетите по републиканската пътна мрежа от дъждовете и свлачищата през последните два месеца. Това каза пред журналисти министърът на регионалното развитие Николай Нанков, който инспектира строителството на автомагистрала "Хемус" в участъка между Ябланица и пъген възел Боаза.
По думите му колкото средства са необходими, толкова ще бъдат отпуснати са покриване на щетите върху държавната и общинска инфраструктура.
"Ако трябва да направим анализ на всички увредени участъци от републиканската пътна мрежа от свлачищата и дъждовете през последните два месеца, говорим за няколко десетки милиона лева. Само в Тетевенско по общинската и държавна инфраструктура щетите от дъждовете са над 6 млн. лева, последното свлачище в Смолянско е над 7 млн. лева, Мизия - около 3 милиона, Дупница около 600 хил. лева за общинска пътна инфраструктура", заяви Нанков, цитиран от БТА.
Министърът припомни, че за Тетевенско Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет е отпуснала около 500 хил. лева за първоначалните щети, аварийното укрепване. Всичко друго е описано и като поражения ще бъде покрито от бюджета на комисията, добави министърът.
По думите му колкото и да е лимитиран бюджетът на Междуведомствената комисия, щетите се покриват. Трябва да мислим повече за превенция, а не да се реагира след събитията, добави Нанков и припомни, че през 2015 г. са били направени нормативни промени в Закона за устройство на територията. "Променихме закона в свлачищен район да не се строи, ако няма изградена канализация и ред други превантивни мерки. Факт е, че сме свидетели в бъдеще на все по-чести подобни неблагоприятни явления“, посочи Нанков.
По думите му проблемите по Черноморието от свлачища за стотици милиони, необходими за тяхното укрепване, са във връзка със строителство през 80-90-те години. Има контрол, но промените са направени 2015 г., а не 1985 г., каза министърът.


Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи
преди 7 години Айде сега да ви видим, слагащите минуси: Българи ли сте, или толерасти? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Абе, коя путка_майна слага минуси тук? Езикът ни е едно от малкото неща, които ни останаха а сега, и него да о.***? Повръща ми се от такива.Отделно, как толкова ниско оценяват щетите, като са направо за милиарди.Ай сиктир! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години На Български, СЕ КАЗВА И ПИШЕ Десетки милиони ЛЕВОВЕ са щетите...Иначе, пътната мрежа е запусната от поне 30 години, нищо чудно с тези числа. Мен ме радва, ЧЕ СА САМО ТОЛКОВА. отговор Сигнализирай за неуместен коментар