Работодателските организации настояват осигурителните вноски да бъдат разпределяни поравно между работодатели и работници. Според бизнеса това няма да се отрази на заплатите, защото ще бъде компенсирано от увеличение на трудовите възнаграждения.
За целта, с промени в Кодекса на труда може да бъдат въведени нов тип трудови договори, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев, цитиран от БНР.
"Нашето предложение е в трудовите договори да се записват две числа, които говорят нещо. Едното е общия разход за труд - впрочем така е в Румъния, в Македония, и в много други страни. Другото число е нетната сума, която получава след всички удръжки работникът".
Така според Велев в рамките на общия разход за труд и на нетния доход нищо няма да се промени:
"Това, разбира се, няма да повиши доходите на хората. Доходите на хората ще се повишат от повече и по-добра работа. Това може да бъде въведено при условие крайната чиста сума да се запази. В случая, не става дума за ощетяване на някой или за облагодетелстване на друг, а за повече прозрачност в отношенията".
Предстои предложението за реформа да бъде обсъдено със социалните партньори.
Идеята осигурителните вноски да бъдат разпределяни поравно между работодатели и работници е старо предложение на АИКБ, което организацията се опитва да прокара от години.
Днес работодателите напомниха и за друго свое искане – да не плащат първите три дни за временна неработоспособност, а само един.


Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
Горещо време в цялата страна днес
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
За първи път в България оперираха "пеперудено дете" в "Пирогов"
Иво Сиромахов за ИТН: Някак си се самоизчегъртаха


преди 7 години сметнете внимателно, разиграйте повишение на заплатата примерно с 10% и заплати над, под и около макс осигурителен доход и ще видите кой има и кой няма далавера отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Нали това казвам и аз, но въпроса е защо е нужна тая гиммастика като е се едно, има нещо дето не се вижда зад това отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Одобрявам!Нещата трябва да са много ясни - брутната сума да включва всичко което харчи работодателя.Нетната сума- това което чака работника по сметката си.Сега е мнооого трудно да обясниш на работника, че трябва да имате изкара пари не само за превода си, А за всичките разходи по него + печалба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е, на теб не ти дреме, ама ако това се приеме и работодателите и ББ ще кажат че заплатата се е увеличила. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "Увеличава" се заплатата. Като цяло разходът за работодателя остава същият, но тъй като разпределението на частта от парите,които отиват във фондове, се променя излиза че заплатата се е увеличила. Бруто заплатата се увеличава, нето -остава същата. За статистиката и за ПР-а на държавата заплатите се увеличават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Старите инструменти на преразпределение не работят при отворена и глобализирана икономика - осигуровките и преките данъци следва да отпаднат, само така можем да постигнем конкурентоспособност на българските предприятия в международен план без понижения на заплати или девалвация на лева. Обратно начислен ДДС с висока ставка е достатъчен да балансира бюджета при нормално финансиране на държавните функции, в това число прилагане на отрицателно данъчно облагане до постигане на базов доход от 1000 лева на месец за всички. Ето как - виж дясната колона на таблицата в хипервръзката: https://drive.google.com/open?id=1w3fsvK6LiUsR6sDbKpaA6LQY_f4jgsCw. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Велчев и работодатели, не знам как набирате персонал, но когато аз съм ходил на интервю(събеседване по старому), винаги съм поставял въпроса КОЛКО ЩЕ ПОЛУЧАВАМ ЧИСТО и за каква работа. Дреме ми какво ще внасяте по разните членове на законите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "...и така всички ще облегчаваме държавата."Бе то и тебе ше те "облекчи" скоро некой ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години добре, то е ясно че математически е все едно кой колко процента ще плаща, след като всичкото си е заработено от работника .... сега в задачате се пита защо го искат това ? .... ква им е далаверата ?цялата статия обяснява разликата, която така или иначе е няма, но не и мотива на предложителите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "Нашето предложение е в трудовите договори да се записват две числа, които говорят нещо...."А какво правим с тези фирми, които са решили да дават премии на база постигнати резултати? Т.е. ако производството е Х премията е 10%, ако производството е Х+1, премията е 10%+1%? Какво ще запишеш в договора а? Или ще цитираш всички възможни случай в десеттина страници договор? отговор Сигнализирай за неуместен коментар