Три български партии ще имат сигурно представителство в Европейския парламент след изборите през май тази година, а 30% от българите все още не са решили за кого ще гласуват на предстоящия вот. Това показва месечното допитване на Изследователски център „Тренд“ за приближаващите избори за Европейски парламент.
Разликата между първите две партии остава минимална (1,2%) в полза на ГЕРБ. За сметка на това се увеличава дистанцията между ДПС и Обединени патриоти, която през януари вече е почти двойна в полза на движението, изчисляват социолозите. Те уточняват, че в предварително зададените опции са заложили на общо явяване на Обединени патриоти (ВМРО, „Атака“, НФСБ). При евентуална друга конфигурация, това неминуемо би оказало влияние върху изборния им потенциал.
Демократична България и „Воля“ запазват относително сходни нива, както през последните няколко месеца.
Основна разлика в данните между въпроса за европейски избори и този за парламентарни социолозите регистрират в готовността да се гласува. Ако през последните три месеца на 2018 г. в електоралните въпроси за евентуални парламентарни избори анкетираните, които заявяват, че няма да гласуват, са били между 35% и 37%, то на въпроса за европейските избори тези стойности се покачват до 45%.
Данните са логични предвид факта, че изборите за Европейски парламент традиционно са с по-ниска избирателна активност от парламентарните. Въпреки това трябва да се има предвид, че декларираната активност е по-висока от реалното гласоподаване в деня на вота, посочват от изследователски център „Тренд“ .
39% от всички анкетирани заявяват, че твърдо са решили за коя партия/коалиция ще гласуват на изборите за Европейски парламент, докато 30% все още не са решили кого да подкрепят. Данните ясно говорят, че в оставащите пет месеца до евровота има потенциал за динамика в електоралните нагласи. В разбивките по партийни предпочитания привържениците на ГЕРБ и БСП изглеждат сходно мобилизирани.
В традиционните индикатори, които социолозите залагат всеки месец в индекса „24 Тренд“ за оптимизъм / песимизъм, както и оценка за работата на основните институции, не се забелязва съществена динамика.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 7 години Ниташки ти ще излезеш куха лей.ка.Тоя Джамбаски кво свърши освен че прибра един милион суха пара.Тука лае по телевизиите ама в Брюксел дласува въздържал се за Истанбулската конвенция.Ние на циркаджии и палячовци сме се нагледали едно говори друго мисли трето прави.Не понасям лицемери.Тия измам..ници не са направили нищо за мен и ми е през х... за тях.Никакво гласуване.Докато не видя човек който действа нещо прави няма фа гласувам.За празнодумци никога отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години знаем че си за Джамбаза, тоя прдавач на български паспортиВсичките патреоти сте такива продажни простетутки :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години че то няма за кой да се гласува.. не е до решение ! така направиха че ако случайно се появи някой читав, веднага бива омаскарен от цацаратурата или друга васална държавна институция отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години докато всички *** от сегашия партиен живот не бъдат изметени правилното гласуване е "не подкрепям никого" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Петя, КОЙ подкрепя.КОГО подкрепят.От степента на познаване на собствения език, може да се направят едни изводи за останалите способности, които...И, после, Алеко го е казал не без основания:-Слушай бай си ***: Всички(те?, б.а.) са маскари. Което идва да каже, че на народа, му е писнало от навлеци и тарикати, и не му се избира измежду степените на Злото. По-голямо или по-малко, първо, (при избора и предварителния анализ на избирателя, който е хубаво да си го правим) зависи от ценности и информираност и, второ, все Зло. Българинът трябвада избере Доброто но, то не носи партийни доспехи. Има още време до изборите. Бългринът ще сежпочеше, почеше, па, накрай, ще затвори очи,ще бръкне в торбата с п**ките и, какъвто ***изтегли.Такива работи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А аз не ща да гласувам за партия, но за ЛИЧНОСТ - за младият, решителен и неустрашим Ангел Джамбазки, който единствен храбро брани българският интерес в. Въобще някой от вас чувал е ли за друг български евродепутатин? Какво повече да коментираме? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Пази боже престъпната хунта ГРОБ да ни бъде единствен избор. Трябва да я унищожим, не да я подкрепяме, ако въобще искаме да оцелеем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Всеки им аглава да мисли, но е добре да се знае както г-н Тома Биков каза вчера по телевизията, че хората нямат друг избор освен да подкрепят ГЕРБ за да се развиваме евроатлантически. Другите варианти са БСП и ДПС, т.е. не трябва да се допуска хората да гласуват за тях, защото ще станело лошо. Така каза г-н Биков. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Една трета от българите още не са решили кой ще подкрепят за Европарламента Аз да!За председателят на Комисията Калашников! отговор Сигнализирай за неуместен коментар