Склонността на бизнеса към корупция е огромен рисков фактор за състоянието на компаниите, когато става дума за взаимодействие с администрацията. Хората имат психологически подбуди към корупция. Тези модели действат и в България.
Това коментираха пред Bloomberg TV Bulgaria Пламен Димитров, председател на Управителния съвет на Дружеството на психолозите в България, и Ели Динкова, управляващ директор на консултантската компания Assess.
Важен фактор за просъществуването на корупцията у нас е високото ниво на материализъм. Друг фактор е базисното самоуважение, което се гради в младежките години. „Много хора, лишени от това, бихме казали, че имат комплекс за малоценност и не са сигурни в своята компетентност и ефективност в ролите. Бивайки овластени, използват тези роли да компенсират липсата на самоуважение с материални придобивки и търговия с влияние", коментира Пламен Димитров.
По отношение на корупцията психологическият фактор, чието влияние се задълбочава, е моралното дезангажиране при корупционен натиск, посочи още той.
Ели Динкова разказа за дейността на компанията и, която управлява рисковете, свързани с човешкия фактор в различен корпоративен и организационен контекст. Едно от направленията е разкриването на злоупотреби – от кражби на корпоративни активи до изнасяне на конфиденциална информция и индустриален шпионаж.
Тя посочи, че компаниите рядко работят в посока превенция и обикновено търсят помощ при настъпила злоупотреба.
Целия разговор можете да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.