България е една от страните, в които се полага най-много извънреден труд, който не се заплаща като такъв. Причината за това е системата на сумираното изчисляване на работното време. Данните цитира лидерът на синдиката КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
КТ "Подкрепа" призова да се преосмисли принципът за сумирано работно време. Според лидера на синдиката Димитър Манолов по този начин работодателят заобикаля плащането на извънредния труд.
Синдикалните организации са започнали подписка, с която настояват за ограничаване на сумираното изчисляване на работното време на европейско ниво.
"Сумираното изчисляване на работното време се разпростира в дейности, в които то няма място. Полагането на извънреден труд заради лоша организация на производствения процес е в огромни количества. Нямам нищо против да се полага извънреден труд, но и да се заплаща като труд след края на работното време, в почивни дни, в национални празници, а не тези норми да бъдат по някакъв начин заобикаляни", заяви Манолов, цитиран от БНР.
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков каза, че темата ще е част от обсъжданията на въпроса за промяна на трудовото законодателство. Очаква се през есента да има предложения.
"Имахме предложения като министерство, но те не срещнаха общото разбиране и подкрепа на социалните партньори. Работодателите са на друга позиция. Това, което беше направено по-рано, беше да се усъвършенства механизмът за отчитане на сумираното работно време чрез промени в наредбата, но въпросът се поставя общо въобще за мястото на този механизъм. Това са въпроси, които се дискутират в рамките на тази работна група".
София е домакин на международна конференция "Синдикални политики за устойчива заетост, достоен труд и преодоляване на нарастващата несигурност на работното място". Организатор на форума е Конфедерацията на труда "Подкрепа".


От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2