IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Замяната на минималните осигурителни доходи остава за след 2020 г.

Разговорът за създаване на механизъм за договаряне на минимални заплати по икономически дейности трябва да продължи, заяви Бисер Петков

14:27 | 30.08.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Трябва да се работи за замяна на механизма на минималните осигурителни доходи с договаряне на минимална работна заплата по икономически дейности и сектори, която да замени и да служи като минимален осигурителен доход.

Това каза пред журналисти министърът на труда и социалната политика в отговор на питане, свързано с поредния отказ на работодателите да участват в преговорите за минимални осигурителни прагове.

"Знаете, че и сега минималната работна заплата е минимален осигурителен доход за голяма част от дейностите и професиите", каза Бисер Петков, цитиран от БТА. Според него разговорът трябва да продължи за създаване на механизъм за договаряне на минимални заплати по икономически дейности, което обаче не може да стане за 2020 година. 

"Съжалявам, че не се проведоха за поредна година преговори за договаряне на минималните осигурителни доходи, но знаете категоричната позиция на работодателските организации, че те няма да преговарят и настояват час по-скоро да отпаднат минималните осигурителни доходи", каза още министърът. 

Минималните осигурителни доходи са част от бюджета на Държавното обществено осигуряване и този въпрос трябва да бъде решен със закона за бюджета. По думите на министъра проектът на Закон на бюджета на ДОО все още се изготвя на експертно ниво в НОИ.

В последните четири години национално представителните организации на бизнеса се обявиха против минималните осигурителни доходи, които те смятат за отживелица. Според работодателите административно определяните прагове се разминават драстично с икономическата ситуация в сектори и предприятия, с производителността на труда и др. От бизнеса смятат, че съществуващият в момента подход увеличава сивия сектор. 

По повод другата подновена тема от страна на работодателите - искането за освобождаване на бизнеса от плащане на първите три дни на болничните, министър Петков каза, че темата винаги се подновява при подготвянето на проекта на Закона за бюджета на ДОО. Той припомни, че при подготвянето на проекта за 2018 година имаше предложение да се намали размерът на плащането за първите три дни, но то не срещна подкрепа, като тогава се възприе подход за засилване на контрола върху ползването и изплащането на болнични. 

Има различни гледни точки по тази тема, предстои в общия дебат за бюджета на държавното обществено осигуряване да се дебатира и този въпрос, каза министърът на труда.

През последните тримесечия България отчита едни от най-високите темпове на нарастване на средната заплата в Европейския съюз – с около 10% на годишна база, коментира министърът на труда и социалната политика по време на международна конференция „Синдикални политики за устойчива заетост, достоен труд и преодоляване на нарастващата несигурност на работното място“, организирана от КТ „Подкрепа“.

Петков отчете нарастваща заетост и намаляваща безработица, достигаща рекордно ниски нива от 4,2% по данни на Националния статистически институт за второто тримесечие на 2019 г., допълват от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика.

Вижте още във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още