Водят се интензивни разговори с държави, които са със сходна епидемична обстановка, за да може от 15 юни да се възобновят и чартърните полети. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова по Нова телевизия.
Водят се разговори с Австрия, Германия, скандинавските страни, Полша, Чехия, Франция, за да може след 15 юни да се рестартират чарътрните полети. Датата може да бъде променена с по-късна, ако се увеличи броят на заразените с коронавирус.
Към момента целта ни е да сведем до минимум загубите за туризма спрямо миналата година, каза тя без да посочва точни числа. Има възможност от някои пазари да се удвоят посещенията на чуждестранни туристи – например от Германия. Ангелкова изтъкна като предимство за страната ни фактът, че броят на заразените е малък. По този начин България се рекламирала като туристическа дестинация.
В началото на юни Ангелкова ще може да даде точни разчети колко чужденци са заявили почивки в страната. По думите й ако някой чужд турист се зарази с коронавирус в България, той ще поеме сам своите разноски по лечението.
"Чуждестранните туристи трябва да подпишат семпла декларация, с която да декларират, че са наясно с епидемичната обстановка в страната и приемат всички условия. Както и това, че здравната им застраховка или самите те трябва да поемат разходите", обясни Ангелкова. Тя се надява, че в тази ситуация няма да се спекулира с цените за услугите, а контролът ще бъде безкомпромисен.
Министърът обясни, че това, което се постигна като споразумение между премиера и лидерите на съседните страни, е от 1 юни да се отворят границите без карантина. Ние предложихме да се пътува с декларация, така че да не се създават допълнителни усложнения. Предложихме и да се пътува не само по бизнес, но и с цел туризъм. Тепърва ще се уточняват детайлите", каза Ангелкова.
За нас е важен вътрешният пазар и ние, българите, да изберем България за своята лятна почивка. На следващо място е регионалният принцип и възможностите за пътуване между съседните на България страни, посочи тя.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак