Правителството на Бойко Борисов планира да закупи още 8 изтребителя F-16 Block 70. Това стана ясно по време на среща между премиера Бойко Борисов и представители на американската компания Lockheed Martin, от която България закупи бойни самолети за нуждите на отбраната ни. В разговора участва също посланикът на САЩ у нас Херо Мустафа.
„Правителството планира развитието на стратегическото партньорство с Lockheed Martin в дългосрочен план“, каза премиерът по време на срещата. Израз на това желание са подготвените и изпратените от Министерството на отбраната писма-заявки, свързани с проучване на възможности за придобиване на още 8 броя самолети F-16 Block 70, на нови три-координатни радари, поддръжка на Оперативния център за въздушен суверенитет и друго високотехнологично оборудване в контекста на проектите за модернизация на Въоръжените сили на България, посочват от пресцентъра на кабинета.
„Придобиването на самолетите F-16 Block 70 не е само покупка, а израз на желанието на България за необратима модернизация на въоръжените й сили с цел постигане на реална оперативна съвместимост с останалите държави членки на НАТО“, заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата.
От правителствената пресслужба посочват, че акцент на срещата е било дългосрочното сътрудничество, което се реализира благодарение на Програмата за индустриално партньорство между България и САЩ. Освен чисто военните измерения на подписаните договори, партньорството предвижда създаване на индустриален капацитет за поддръжка и развитие на придобитите способности в бъдеще.
„Поради това разглеждаме подписаното Рамковото споразумение с „Локхийд Мартин“ като много полезен инструмент за реализацията на индустриалното сътрудничество по линия на F-16 Block 70, което ще допринесе за дългосрочното икономическо развитие и за конкурентоспособността на страната ни в тази сфера“, посочи премиерът.
Според него благодарение на договореностите ще се внедри уникално за страната ноу-хау в българската индустрия, която развива дейност в областта на сигурността и отбраната.
Бойко Борисов отбеляза, че българското правителство е осигурило финансиране в размер на 300 млн. лева за подготовка на летищната инфраструктура за разполагане и поддържане на самолетите F-16 Block 70. Първите 100 млн. лева бяха отпуснати по бюджета на Министерството на отбраната още през август т.г., а планираната инфраструктура ще се ползва и от сега съществуващите бойни самолети във ВВС.
В хода на разговора е изтъкнато, че епидемичната обстановка през последните месеци повлия върху напредъка на съвместната дейност на Министерството на икономиката, Министерството на отбраната и Lockheed Martin. Но в момента двете български ведомства подготвят създаването на съвместна работна група за планиране на ефективното изпълнение на дейностите по Рамковото споразумение. „Успешното реализиране на проектите от програмата освен чисто технологичен и икономически аспект имат и голям политически заряд“, добави министър-председателят Бойко Борисов. Той посочи, че с инвестициите в модерно военно оборудване България става още по-сигурна, което увеличава и способностите на Алианса.
Точно преди една година директорът на програмата за F-16 на Lockheed Martin Джеймс Робинсън обяви официално старта на процедурата за закупуване на изтребители за България, след като сделката на стойност 2,2 млрд. лева беше одобрена и от Народното събрание.
Първият самолет ще бъде завършен в края на 2022 г. и първите шест машини ще бъдат доставени на българските ВВС през 2023 г. Два от поръчаните общо 8 F-16 ще останат в САЩ и ще се използват за обучение на пилоти и наземен технически състав, след което ще пристигнат в България през 2024 г.
България ще стане 29-та страна в света, която ще притежава изтребители от фамилията F-16, които според Lockheed Martin до момента са над 4 600 броя в 140 модификации (блокове А/В 30/32, C/D 50/52 и др. плюс доработките по искане на отделните държави). Този флот от бойни самолети има изпълнени над 400 хиляди бойни полета в близо 40-годишната си служба по света. Според Джеймс Робинсън България и Словакия придобиват най-модерните изтребители от този тип, a Гърция също ще модернизира нейните машини до стандарта Block 70. Това ще стане в новият завод на Lockheed Martin в Грийнвил, Южна Каролина, който е започнал да работи през май тази година. Обучението на пилоти и техници в САЩ ще се проведе в периода 2021-2023 г.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как да разберете дали наистина сте влюбени в партньора си - 10 знака
Димитър Ганев: Радев няма време да регистрира партия, ще участва на изборите с коалиция
Китай разкрива H-20: Как стелт бомбардировачът може да пробие отбраната на САЩ в Тихия океан
Световните агенции за Радев: Задълбочаване на кризата и пренареждане партийната система
Кейтлин Дженър одобрява Тимъти Шаламе за дъщеря си Кайли


преди 5 години Бързо целия мypзилaж на амбразурата! Модерни самолети шъ ми купуват, аааама ха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години " ... е прецедент в световната търговска история ... " хаха ... я се пробвай да си купиш поръчков мерцедес ... :))) ... много съм любопитен да ти видя физиономията като разбереш къф е графика на amg-тата , еле па накичените ... :)))военната техника винаги и по цял свят се предплаща , щото се прави по поръчка ... катарците като идваха за "агнетата" преди 5 години , предплатиха всичките "агнета" и боеприпасите към тях и ги чакаха 3 или 4 годинки да и се изпълни всичко и да отлети за там ... :))) ... ердоган предплати С-400 на вовата 3 или 4 години и той , и му го доставиха ... тъй че никакъв прецедент не е да се предплаща . м/у другото миг-29 дето ще ги пенсионираме с радев , също са били предплатени и доставени след 4 или 5 години ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години даже като дойде на граф игнатиево дядя вова да маха с хамериканското и българското флагче и да посрещне първите изтребители , ще му купим от берьозка квас и пелмени ще му сготвим , да споменава с добро ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години една ескадрила е достатъчна за air police , или от 10 до 30 самолета . с втората покупка ще я направят минималната бройка за боеспособна такава . щото 2 от тях ще са с двойна кабина за обучение , не че не може да извършват бойни задачи . все пак имаме ангажименти и към нато , и македонците ще пазим ... :))) ... може да се наложи да изнасяме и демокрация някъде ... :))) мирът върви със здрава сопа в ръка зад гърбът ... и всички ти се усмихват ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години една ескадрила е достатъчна за air police , или от 10 до 30 самолета . с втората покупка ще я направят минималната бройка за боеспособна такава . щото 2 от тях ще са с двойна кабина за обучение , не че не може да извършват бойни задачи . все пак имаме ангажименти и към нато , и македонците ще пазим ... :))) ... може да се наложи да изнасяме и демокрация някъде ... :))) мирът върви със здрава сопа в ръка зад гърбът ... и всички ти се усмихват ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Зелката предлага деня в който ни доставят първия F - 16, да бъде обявен за национален празник. А ти как мислиш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години и парите напред, че иначе не се признава .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Абе признавам си, Началникът се опитва да играе външно и вътрешно политически балет в стил - да се хареса на всички. Обещава АЕЦи, тръби на руснаците, предплаща си на янките хвърчилата, целува Макрон, Меркел и Урсула по устата и с "ДА" гласува на всяко тяхно намигане... и танцува ли танцува. А вкъщи гледа да угоди, според пи-ара - на майки, на миньори и шофьори. Ала твърде много изключващи се взаимно движения, в тези танци трябва да прави... Поумори се, взе да става гола вода и като нищо може и да се изплющи на пода. Защото хем на всички е удобен, хем не съвсем. Така че таз година може и да му е последният рефрен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Като гледам, само аз не съм се изказал по темата, според мен е излишно, България има нужда от толкова самолети, колкото да си покрива задълженията по охраняване на въздушното пространство, а със сегашната покупка, те са изпълнени, не сме толкова голяма държава, че да имаме нужда от много самолети за тая цел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години > Турция почти е влязла във война със съюзническа държава, да не говорим за намесата и в Сирия, Либия и Арменско-азербайджанския конфликт. Явно вече тя представлява много сериозна опасност за съседните държави. Тъй че грижата за националната сигурност не само е приоритет, но и е доста закъсняла и недостатъчна. А турските мекepeта нека си критикуват!Те са руско-турски ***. Предимно руско, но може и да има чат пат и турско. Не случайно БСП и ДПС са ни управлявали толкова пъти до сега в коалиция отговор Сигнализирай за неуместен коментар