Туроператорите гледат с тревога към предстоящия летен сезон, тъй като очакванията са, че туристическите посещения у нас няма да са повече от миналата година, казва Димитър Попов, управител на туроператорска фирма, която води туристи у нас от Дания, съобщава БНР.
Една от причините е, че България е дестинация, която се поставя или в червения, или в оранжевия сектор за заболеваемост от коронавирус, коментира той.
"В много страни дори се изискваше туристите, след като се върнат от България, да бъдат карантинирани, което практически означава забрана за пътуване. Просто за тези резервации, които силно вървяха зимните месеци, в този момент дори трябваше 70-75, дори 80% вече седалките всички да са продадени, в момента просто туристите ги няма. Резервациите ги няма“, посочва той.
Необходимо е Министерството на туризма да направи проучване кои от направените резервации за летните месеци реално ще се осъществят.
"За това нещо трябваше Министерството на туризма, още при Марияна Николова, а и сега при Стела Балтова, първото нещо - да се свържат с всички тези, които са подписали тези чартърни договори по един или друг начин, дори и по телефон, от което да разберат реално какво могат да очакват нашите хотелиери по морето от сезон 2021", казва Попов.
При 10-12 чартъра на седмица от Дания в периода преди пандемията през тази година ще има два или три и то за период от около шест-седем седмици, каза Димитър Попов.
Според него, заради изискването за PCR тестове за Гърция, което оскъпява пътуването за семействата, тенденцията ще се запази за силно присъствие на българи по Южното Черноморие и силно румънско присъствие по Северното Черноморие. Необходимо е да се работи за максимално облекчаване на визовия режим в рамките на изискванията на ЕС, подчерта още Димитър Попов.
"Бъдещето въобще за нашия туризъм, говорим за летния, морски туризъм, за съжаление, все още до голяма степен ще зависи точно от такива пазари, които имат нужда от виза, за да дойдат в България", казва той.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 5 години то пък един наплив от ваксинирани пътуващи ... с евросертификат ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар