IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кирил Петков уволни двама надзорници на ББР

Митко Симеонов и Велина Бурска, на които ще се търси и съдебна отговорност, ще бъдат заменени на постовете си от Васил Щонов и Валентин Михов

12:04 | 27.05.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	От днес Българската банка за развитие (ББР) няма да има опериращ надзор. Това съобщи служебният министър на икономиката Кирил Петков на среща с председателят на Надзорния съвет на ББР Стамен Янев. <em>БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ&nbsp;</em></p>

От днес Българската банка за развитие (ББР) няма да има опериращ надзор. Това съобщи служебният министър на икономиката Кирил Петков на среща с председателят на Надзорния съвет на ББР Стамен Янев. БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ 

Служебният министър на икономиката Кирил Петков уволни членовете на надзорния съвет на Българската банка за развитие Митко Симеонов и Велина Бурска с формален повод - отказа им да се явят на среща с него.

От целия надзорен съвет на поканата за разговор се отзова единствено председателят на надзорния съвет Стамен Янев, стана ясно от пресконференция на ръководителя на икономическото министерство. Също днес Петков обяви, че е внесена промяна в устава на ББР и тя вече ще може да отпуска кредити в максимален размер 5 млн. лева.

Смяната не е неочаквана, след като надзорният съвет на държавната банка отказа да предостави подробна информация за раздадените от банката кредити. Тази информация трябва да бъде одобрена от БНБ, но Петков уточни, че докато не бъде извършена, надзорният съвет няма да работи.

В средата на месеца Кирил Петков обяви, че от капитала в размер на 1,4 млрд. лв. на държавната банка близо 1 млрд. лева са налети в осем компании, от които четири може би са свързани индиректно с Делян Пеевски.

Министърът поясни, че за утре е поканил за разговор управителите на тези фирми. За момента потвърждение има само от Български морски флот.

Митко Симеонов и Велина Бурска не се явиха на публичното изслушване, което Петков организира в икономическото ведомство и което се излъчи  на живо в интернет.

Министърът съобщи, че те са отговорни за одобряването на „необяснимо големите“ кредити на стойност между 140 млн. лева и 60 млн. лева, въпреки че банката по устав има основна мисия и задължение да подкрепя малкия и среден бизнес.

„От общо 1,9 млрд. лв. кредити на Българска банка за развитие към частни фирми (извън търговските банки), 1,8 млрд. лева - тоест 95% от всички - са към едва 20 клиента“, посочи министърът.

Петков предложи вместо Митко Симеонов и Велина Бурска в надзорния съвет на ББР да влезе Васил Щонов от консултантската компания „Макинзи", както и Валентин Михов – който има образование от INSEAD и е работил в различни финансови институции в Австрия, Украйна.

След уволнението на Симеонов и Бурска икономическият министър ще търси съдебна отговорност за техните действия.

„Докато БНБ одобри предложените кандидатури, Българската банка за развитие реално няма да има опериращ надзор“, каза още икономическият министър.

Кирил Петков напомни още, че ББР вече ще има горен лимит от 5 млн. лева на кредитите, които ще може да отпуска, и призова обществеността да реагира остро, ако след него друг принципал на институцията започне процедура по увеличаване на този лимит.

Стамен Янев, който е член на надзорния съвет на ББР, единствен се яви на изслушването. Той наскоро беше върнат от Кирил Петков на поста директор на Българската агенция за инвестиции.

Янев разказа, че е в надзорния съвет на ББР от осем месеца и че в този период е бил свидетел на затруднена комуникация между управителния съвет и надзора и му е било трудно да достига до всичката информация, от която е имал нужда, за да знае какво точно се случва в банката. 

Той каза, че управителният съвет на Българската банка за развитие не е докладвал на надзорния съвет за големите кредити. 

„Има затруднена комуникация между управителния съвет и надзорния съвет на ББР“, потвърди Янев.

Той заяви, че по негово време не са били отпускани големи заеми на фирми. Работело се е по подобряване на гаранционните схеми между ББР и частните банки, които отпускат земи на малките фирми и граждани за преодоляване на кризата от коронавируса.

Според него е било важно да се подава информация от банката към принципала, за да има собственикът яснота как се осъществява нейната дейност. „Банката има пълен лиценз, но изпълнява специална дейност“, поясни той.

Янев даде пример с други банки за развитие в региона – Полската банка за развитие и Хърватската банка за развитие, в които надзорните съвети са в по-разширен състав и осъществяват политики по силата на тяхната регулация.

„Надзорът трябваше да провежда предварителен и последващ контрол на оперативната дейност на управителния съвет през създаване на допълнителни правила и политики, поясни Янев. - Не бяхме сезирани, когато имаше спешни кредити за подобряване.“

Той за пореден път потвърди, че контролът на дейността на управителния съвет е била ограничена.

„За да не спрем дейността на банката за кредитиране и гаранционната  програма с банките, заседавахме по оперативната работа, затова и нямаше контрол. Предложих да се смени одитния комитет, за да се следват принципите, които трябва да следва банката като прозрачност“, напомни Янев.

По думите му ББР има пълен банков лиценз и е инструмент за МСП, като целта е бизнесът да потърси инвестиции в други държави, за да станат фирмите конкурентоспособни на международния пазар.

Той подчерта, че се търси баланс за управлението на ББР, в която всеки член на ръководството на банката трябва да познава финансовата система, но и публичната сфера, за да защитава държавния и обществения интерес.

Стамен Янев смята, че „хората от бранша са фокусирани върху бизнеса на банката и целта им е тя да печели, но не трябва да пренебрегва общественият интерес“.

„Има специален закон  за малките и средните предприятия, за които държавата да е партньор, да се помага на фирмите да се интернационализират, за въвеждат иновации, да добавят стойност на продуктите си и да излизат на глобалния пазар. В тази посока трябва да върви и нашата банка за развитие“, препоръча Янев.

За пример той даде Хърватската банка за развитие, в която са министрите на икономиката и финансите, и още 12 човека от различни институции, фокусирани да развиват структуроопределящи браншове в икономиката, преценяват как да се финансират малките и средни предприятия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 0
Minka
преди 2 години
Явно да се споменават някои банки в този сайт е забранено, особено що се отнася до тези свързани с властта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
Minka
преди 2 години
Евала!!! Сега ако може и малко инфо на тема ***, как така държавата наби пари в тази банка на такива цени. И кой взе такова анти-умно решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още