Министър-председателят Стефан Янев представи днес в Гранитната зала на Министерския съвет новите областни управители, назначени от служебното правителство, предава БНТ.
Новите 28 областни управители в страната имат малко повече от месец, за да подготвят изборите на 11 юли.
В началото той ги поздрави с назначенията и подчерта, че това съвещание го правят с цел: "да сме наясно и да знаем, че вървим в една посока и първата и непосредствена задача, за която отговаряме всички от името на изпълнителната власт, е провеждането на честни и прозрачни избори".
Янев подчерта, че този основен ангажимент е не само на служебното правителство. Той е ангажимент и на други органи на държавната власт и в частност на ЦИК.
"Всички наши усилия ще бъдат посветени именно на това - провеждането на извънредни парламентарни избори на 11 юли, така че процесът на самото провеждане да бъде осигурен. В същото време да не се допуснат негативи, на които сме били свидетели преди и максимално да ограничим всички тези практики, които след изборите водят до една полемика и една динамика в говоренето, която казва, че е имало нещо нередно", каза още Янев.
Задачата е да не се допуснат всякакви нередности.
"Ние си даваме сметка, че работим в условия на една наскоро променена нормативна база. Избирателният кодекс съвсем наскоро беше променен. И в най-важната му част той изисква провеждането на тези избори да бъде изключително с машини. Това е една много сериозна задача за държавата, която едновременно с нейната сериозност поставя въпроси за начина на този тип провеждане. Вече говорим за цялостен подход", коментира премиерът.
Премиерът призова областните управители да имат готовност да прилагат гъвкави решения в изборния ден в секции, където би имало струпване на хора, така че да няма опашки. Надява се ЦИК да проведе бързо конкурса за допълнителни машини, които да бъдат надлежно сертифицирани и информационно осигурени.
Янев изрази сигурност, че както от страна на изпълнителната власт, така и в лицето на областните управители, ще намери поддръжници тези въпроси да бъдат решавани бързо и ефективно.
"Едновременно с това не бива да подценяваме и подводните камъни във всички тези процеси, които малко или много биха могли да се появят по пътя на организацията на изборите. Не го казвам като предупреждение, казвам го като една възможност, която трябва да имате предвид - да имаме готовност за гъвкавост и ефективни решения, които да водят към легитимни избори, към избори, които са достатъчно честни и прозрачни, така че да бъдат разпознати от мнозинството от българските граждани", каза още министър-председателят.
След изявлението започна работното съвещание на премиера и областните управители.


Черно море Тича осигури транспорт за феновете си за третия двубой с Балкан в Шумен
Бруно Газани се изправя срещу Айсам Чадид в първия етап на SENSHI Grand Prix
Хороскоп за 14 май 2026
Варна представи потенциала си като дестинация за СПА, уелнес и медицински туризъм
Морското научно общество ще придобие нов изследователски кораб
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Оли Рен: Данните показват първи признаци на стагфлационен шок в еврозоната
Скъпият петрол повишава инфлационния натиск в Китай
Fibank осъществи рекордни международни емисии за българска банка за €310 млн.
Върховният съд в САЩ единствен се опитва да си върши работата
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
4 грешки при приготвянето на смути
Без летище и валута, но богата: държавата с повече инвеститори, отколкото жители
Клои Кардашиян смята, че да е необвързана е благословия