Запитване към Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ да бъде отпуснато зърно за подпомагане на животновъдите ще отправи земеделският министър проф. д-р Христо Бозуков. Той обяви това на онлайн среща с Асоциацията на индустриалното свиневъдство и Асоциацията на свиневъдите в България.
Ако бъде осигурено зърно, то ще бъде възстановено в резерва през догодина. Помощта е необходима заради ниските изкупни цени на месото и високите цени на фуражите, съобщи пресцентърът на агроминистерството.
След проведени разговори за високите цени на фуражите е получено уверение от еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски, че се търсят варианти за компенсиране на животновъдите.
Участниците в срещата обсъдиха и средствата за хуманно отношение към животните. До момента по държавната помощ са разплатени близо 12 млн. лева от одобрените за 2021 г. 35 млн. лева. До края на годината ще бъде изплатен остатъкът от 23 млн. лева към свиневъдния бранш.
Министерството се ангажира при актуализация на Бюджет 2021 г. да прецени дали е възможно разработването на нови схеми за държавни помощи още тази година. Ще бъде разгледана възможността за увеличение на средствата за хуманно отглеждане на свине за следващата година.
Във връзка с исканията на бранша за включването на нови предложения в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) министърът обясни, че от страна на бранша се възлагат твърде големи надежди на плана, чиято цел е свързана с възстановяване на икономиката след COVID кризата.
„Над 16 млрд. лева са влезли в българското земеделие от приемането на страната ни в Европейския съюз по линия на осигурените финансови инструменти до този момент. Нереални са очакванията на земеделците, че със заложените средства в НПВУ могат да бъдат компенсирани всички дейности, които не са направени досега в земеделието“, категоричен бе проф. Бозуков.
Припомняме, че в Плана за възстановяване се предвиждаше ресурс от 847,9 млн. лв. да се насочи към държавното предприятие „Напоителни системи“ за периода 2021-2025 г. Служебното правителство обаче премахна тази мярка от плана.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?