IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво постигна историческата комисия между България и Северна Македония?

Няма основания да се твърди, че Северна Македония е готова да влезе в ЕС, според проф. Ангел Димитров

11:03 | 07.12.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg</p>

Снимка: Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg

Едва ли има държава, която да желае повече от България приемането на Република Северна Македония (РСМ) в Европейския съюз. Но винаги има едно голямо "но", то се определя от подготовката на страната кандидат, каза пред БНТ проф. Ангел Димитров, съпредседател на съвместната историческа комисия между България и Северна Македония.

Иска ми се да кажа, че РСМ е готова да може да започнат преговорите по въпроса, но не виждам основания за това, посочи още той.

В четвъртък ще бъде следващото заседание на съвместната историческа комисия. 

"Ще обсъждаме това, което говорим вече пет заседания подред. Затънахме в 10-11 век – краят на Първото българско царство, времето на Цар Самуил и неговите наследници. Не сме помръднали оттам. Не остава време да говорим за общото честване на двете държави на Гоце Делчев", допълни проф. Димитров.

По думите му има нежелание от страна на РСМ да се работи според характерните за всяка наука принципи.

Характерното за историческата наука е позоваването и уважението към фактите, изворите.

"За тях това е хлъзгав терен, защото няма нито едно историческо свидетелство, в което да се говори за съществуване на македонски народ, македонска държава и Самуил да е македонски цар, с което да започнем сериозна научна дискусия", каза още проф. Димитров.

Когато това липсва, нашите колеги търсят обиколни пътища, за да изглежда, че водим научна дискусия, поясни историкът.

Комисията, според него, има смисъл да съществува, защото въпреки неуспехите, въпросът вече занимава хората и те четат извън това, което говорят политиците. Освен това комисията е индикатор за състоянието на двустранното общуване.

Трябва да бъдат коригирани тезите за интерпретацията на миналото, които се разминават с научните стандарти. Това е неизбежно, колкото по-рано, толкова по-добре. Мислещите хора го разбират, но инерцията на официалната доктрина е отрицателна сила. Ние сме готови да помагаме, за да имаме коректни и съвременни отношения, заяви историкът.

Българската позиция е съвършено ясна, тя е неуязвима, друг е въпросът колко добре я представяме и кой как иска да я разбере, защото политиката – това са интереси, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
Shadow1
преди 3 години
Глупаво постъпват тея македонци от комисията. Смениха името на държавата си преди 2 години, което е най-важното нещо за една държава, за да влязат в НАТО и ЕС. Сега обаче на финалната права решиха да се дърпат за някакви дреболии. Не знам какво друго сравнение да кажа освен, че в момента вече им е влязал наполовина и дали ще им влезе целия или така ще остане все тая откъм негативи ще е същото, по-лошо не може да стане. Но поне позитивите ще получат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още