IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Той трябваше да спаси Intel. Вместо това изтри 150 млрд. долара от пазарната ѝ капитализация

Историята на Пат Гелсингер с компанията е дълга, а последната му мисия в нея беше да ѝ върне някогашните слава и престиж

16:57 | 11.12.24 г. 2
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Когато бил в професионална гимназия, тийнейджърът компютърен маниак на име Пат Гелсингер бил на интервю за работа, което определило посоката на целия му живот.

Имало 12 кандидати, кандидатстващи за позицията за техник начално ниво в Силициевата долина. Той бил дванадесети на интервюто. Но когато инженерният мениджър на една от най-иновативните компании в САЩ оценява Гелсингер, той е впечатлен от момчето от ферма в Пенсилвания, което никога преди не е летяло със самолет, и решава, че мястото му е в Intel,

„Умен, много агресивен и донякъде арогантен“, пише интервюиращият. „Той ще се впише точно“.

Това са характеристиките, които превърнаха Intel в Голиат на индустрията за полупроводници, пише The Wall Street Journal.

Както се оказва, това също така са качества, които предизвикаха екзистенциална криза за тази емблематична компания, която задвижи растежа на американската технологична икономика.

Гелсингер се вписва толкова естествено в компанията, която въвежда комерсиалния микропроцесор, че ще прекара следващите три десетилетия от кариерата си там. Под ръководството на легендарния главен изпълнителен дирректор Анди Гроув, Гелсингер се изкачва в йерархията, докато през 2000 г. не бива назначен за първи главен технологичен директор. Той напуска компанията през 2009 г. и е привлечен обратно през 2021 г. като главен изпълнителен директор.

Завръща се във време, в което производството на чипове никога не е било толкова важно за геополитиката, обществото, националната сигурност и цялата световна икономика.

Чиповете са двигателите на съвременния живот. Те са незаменимите части от технологията зад нашите телефони, компютри, телевизори и коли... и кибершпионажа и модерните оръжия. През последните години те се превърнаха в двигателя, който прави изкуствения интелект още по-умен. А недостигът на чипове от времената на пандемията направи болезнено очевидно колко сме започнали да разчитаме на малки, абсурдно сложни плочки от силиций.

Всичко това можеше да бъде доста доходоносно за Intel. Но компанията изостана в надпреварата да създаде най-добре представящите се чипове с милиарди микроскопични транзистори, отстъпвайки позиции пред Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) и южнокорейската Samsung Electronics.

Гелсингер беше нает с ясна цел - наваксване.

Стратегията, която той формулира, за да възстанови позициите на Intel, беше в пълно противоречие с посоката, която индустрията беше поела през предходните няколко десетилетия. През това време бизнесът с чипове се разви и се раздели предимно на две. Повечето компании за полупроводници са се специализирали или в проектирането на чипове (като Nvidia), или в производството им (като TSMC). Тъй като тези бизнеси са коренно различни, само няколко големи компании за чипове все още правят и двете, като Intel.

Но той смяташе, че може да насочи този колос към нова ера на успех, като удвои производството. Това щеше да изисква изграждането на нови фабрики и развитие с главоломна скорост, за да се конкурира с пъргавите конкуренти, които изпревариха гиганта в технологията за производство на чипове.

Бизнесът с чипове изисква поглед в бъдещето, за разлика от почти всяка друга индустрия, тъй като изпълнителните директори трябва да правят огромни капиталови залози въз основа на визии за бъдещето, които може да се материализират, а може и да не се.

От самото начало Гелсингер призна, че неговият план за промяна е смел и преди да се съгласи да поеме работата, потърси уверението от борда на директорите, че ще подкрепи визията му. На онлайн среща през януари 2021 г. той помоли всеки член на борда да обещае подкрепата си за стратегия, която беше скъпа и амбициозна, но можеше да се превърне в един от най-мащабните обрати в американската корпоративна история, ако беше успяла. Всички се съгласиха.

Миналата седмица той внезапно беше изгонен, след като бордът загуби доверие в него, а 63-годишният главен изпълнителен директор получи избор – да се оттегли или да бъде отстранен, твърди източник, започнат с въпроса.

Мисията му да спаси Intel приключи с внезапно съобщение в понеделник, че се оттегля и напуска борда.

Последна актуализация: 16:57 | 11.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 1
Gna
преди 1 месец
Intel определено е в тежка криза. Съкратиха 40 000 души тази година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още