Когато беше обявен за главен изпълнителен директор преди близо четири години, Nvidia и Intel имаха сходни пазарни капитализации. Оттогава Nvidia увеличи своята с 3 трлн. долара и беше обявена за най-високо оценената компания в света, а Intel загуби 150 млрд. долара и вече дори не е една от 10-те най-високо оценени компании в индустрията за чипове. Nvidia струва повече от Apple и Microsoft. Intel струва по-малко от Boeing и Starbucks.
Откакто Гелсингер стана лидер на компанията, цената на акциите ѝ се понижи с повече от 60%, превръщайки Intel в най-зле представящата се във PHLX Semiconductor Index от първия му работен ден на позицията му до последния.
В края на октомври компанията отчете най-голямата си тримесечна загуба досега – зашеметяващата нетна загуба от 16,6 млрд. долара, която беше особено изненадваща, тъй като анализаторите на Wall Street очакваха загуба от 1,1 млрд. долара. Падението беше толкова голямо, че Intel скоро беше потърсена от Qualcomm с оферта за поглъщане – някога немислим сценарий.
Говорител на Intel каза, че преструктурирането на компанията през последните няколко години е съживило нейната технология за чипове „и е поставило основата за нашето бъдеще“. Усилията да бъдем по-ефективни биха създали по-икономична и по-гъвкава компания, която да обслужва клиентите и да създава стойност за акционерите, добави тя.
Но компанията е в коренно различна позиция, отколкото беше преди няколко години, още по-малко преди няколко десетилетия, когато беше изградена около известната мантра на Гроув, че само параноиците оцеляват.
Така че може ли Intel да оцелее?
„Да направим Intel отново велика“
Още в първия си ден в Intel през 1979 г. Пат Гелсингер осъзнава, че не иска да бъде техник, на когото се казва какво да прави. Той иска да бъде инженерът, който решава какво трябва да се направи.
Работохолик от тийнейджър, той почти не спи и изработва толкова много часове, че отделът за заплати на компанията отбелязва извънредния му труд. Същевременно е редовен ученик. Компанията покрива разходите му за бакалавърска степен по електроинженерство от Университета Санта Клара и магистърска степен от Станфордския университет.
Гелсингер е 25-годишен, когато е назначен да отговаря за проектирането на най-важния чип в индустрията, и той помага за развитието на следващите поколения полупроводници, докато компанията се превръща в нарицателно име с класическата си маркетингова кампания „Intel Inside”.
Когато е на 40, Гелсингер е назначен за първи главен технологичен директор (CTO) на Intel. Когато казва на майка си, тя отговаря: „Това е страхотно, скъпи. Но какво е CTO?”
Талантлив инженер и уважаван от мнозина директор, Гелсингер работи по толкова часове, че кара други корпоративни мениджъри да се чувстват направо мързеливи. Въпреки това той пише книга за баланса между професионалния и личния живот, наречена „Законът за жонглирането“, и разработва система от точки за себе си, за да не остава в офиса до твърде късно.
Напускането на Гроув през 1998 г. и търсенето на Intel на неизследвани граници в компютърната среда представлява предизвикателство за компанията, а и за Гелсингер.
До настъпването на новото хилядолетие Intel се превърна в безспорен лидер в централните процесори – мозъците на персоналните компютри, плюс сървърите, които формират гръбнака на интернет. Но технологията се разви и Intel не можа да повтори този успех, когато се опита да завладее други части на бизнеса. След като ръководи провалил се проект в конкуренция с Nvidia в сферата на графичните чипове, Гелсингер е свален. Той е съсипан, но попада в компанията за изчислителна инфраструктура EMC, а след това прекарва осем години като главен изпълнителен директор на софтуерния гигант VMware.
Междувременно Intel среща трудности да се справи с производството на модерни чипове. Докато разходите за производството на най-модерните чипове се увеличават, през 2009 г. конкурентът Advanced Micro Devices (AMD) отдели своята производствена дейност, за да създаде GlobalFoundries – знак, че бъдещето на индустрията ще да е много по-различно от миналото.
Intel стои и гледа отстрани.


Много е вероятно да имаме кална Коледа без сняг
Василев успокои, че удължителният бюджет не представлява риск за пенсиите
Неефиктивност в болничната система - ето колко пари губят лечебните заведения
Резервният вратар на Спартак Варна Илия Шаламанов-Тренков напусна отбора
Изпълнителното бюро на БСП подава оставка, но без председателя Атанас Зафиров
Фаркас е скептична за мирно споразумение Русия-Украйна, част 3
Фаркас е скептична за мирно споразумение Русия-Украйна, част 2
Фаркас е скептична за мирно споразумение Русия-Украйна, част 1
Терористичната атака на плажа Бонди показа пропуски в сигурността на Австралия
ЕС отменя забраната за нови коли с ДВГ
Китайците нямат спиране – ще участват в 24 часа на Льо Ман
Трябва ли да се сменят и сензорите за следене на налягането с гумите
Световната автомобилна индустрия изпадна в дълбока криза
5 мита за SUV, които е време да изчезнат
Renault слага край на най-малко известната си марка
"Обнови Европа" защити Кючюк, обвини Пеевски за поискания имунитет
Паргов: Оставката е акт на колективната отговорност на Изпълнителното бюро
Източният фланг на ЕС засилва сътрудничеството си в областта на отбраната
Зодиите, родени да са богати и успешни
След акцията в Ловеч и София: Росен Кръстев - Стъкларя остава за постоянно в ареста
преди 1 година Intel определено е в тежка криза. Съкратиха 40 000 души тази година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар