Емисията на дълг от 1 млрд. лева не се прави за това да откраднем тези пари. Няма как, дори да искаме, да ги откраднем, те постъпват във фискалния резерв, заяви финансовият министър Петър Чобанов от парламентарната трибуна при първото четене на актуализацията на Бюджет 2013.
С графики и цифри министърът защити редакцията на бюджета, като посочи, че тя ще даде възможност за изпълнение на приоритетите на правителството и най-вече за разплащане с бизнеса.
Чобанов акцентира особено на емитирането на 1 млрд. лева външен дълг, като посочи, че намерението се е превърнало в обект на всякакви спекулации. Той отново обясни, че в този милиард влиза и известен буфер, който да се използва за посрещане на плащания по дълга в първите месеци на следващата година. Министърът коментира, че има ясна тенденция за увеличение на държавния дълг от 2010 година и нарастването му няма да започне от този момент нататък.
С предвиждания нов дълг от 1 млрд. лева няма да се увеличи планираната задлъжнялост от 14,6 млрд. лева към края на годината, изтъкна финансовият министър.
„Категорично няма опасност от гръцки, испански, португалски или други сценарии“, убеден е финансистът. Той отново декларира, че с редакцията на най-важния финансов закон не се нарушава фискалната стабилност.
Министърът се спря подробно и на управлението на ГЕРБ във финансовата сфера. По думите му политиката на фискална консолидация не бива да е самоцел на икономическото управление. Чобанов акцентира на акумулирането на резерви за по-добро управление на ликвидността.
„През последните няколко години този процес беше неглижиран, което доведе до изтощаване на фискалния резерв и го доближи до неговия минимум. Друга важна промяна във философията на бюджета е подобряване на оценката за разпологаемите ресурси и ефективното им насочване за извършване на политика“, каза той.
Министърът заяви още, че актуализацията на бюджета се прави, за да може държавата да се превърне в предвидим партньор в отношенията си с бизнеса и за да се стъпи на по-реалистична основа при правенето на бюджета за 2014 година.
Той изтъкна, че при управлението на ГЕРБ дългът е нараснал с 3.7 млрд. лева, а фискалният резерв е намалял с 4.4 млрд. лева. "Още в първите месеци на 2010 година разчетите показваха, че приходите са надценени с 2 млрд. лева. Това беше първият самостоятелен бюджет на министър Дянков", посочи Чобанов.Освен емитирането на нов дълг, проектозаконът предвижда увеличаване на дефицита с около 500 млн. лева до 2% от БВП в края на годината. Актуализираните прогнози предвиждат ръст на икономиката от около 1%.
Със 160.4 млн. лева ще бъдат погасени просрочени задължения на държавата към бизнеса. 40 млн. лева са предвидени за социални плащания за най-уязвимите групи. За насърчаване на социалната ангажираност на работодателите утвърдената обща годишна квота за ваучери за храна за 2013 г. в размер на 160 млн. лв. се увеличава на 200 млн. лева.
Още за България четете в Dnes.bg


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро


преди 12 години 820 милиона от февруари беше заем, за да се плати субсидията площ на фермерите и парите отдавна са възстановени от ЕС. Какво се прави пак на мотика този Чобанов. Ей, лъжци с лъжци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Що не вземе умникът да поокастри администрацията със 70 %?Така няма да се налага да се търси допълнително финансиране, ами и икономии в бюджета ще се направят, като СЪС СИГУРНОСТ НЯМА ДА СЕ НАМАЛИ ЕФЕКТИВНОСТТА НА РАБОТАТА НА АДМИНИСТРАЦИЯТА. Да се не прави на лудичък- държавният заедно с частният дълг е почти 100% спрямо БВП на страната за 2012г-т.е. отдавна е в зоната на неконтролируемият дълг.Например само лихвите по него са повече от растежа на БВП-т.е със всяка година се задлъжнява все повече откъдето и да го погледнеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Няма начин , практика е . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Няма начин , практика е . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години и в един момент дължиш толкова, че като кажеш дайте ми още иначе пускам печатницата и всеки който има - дава, щото ще падне рязко :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Емитирираме 1 милиард , а връщаме август 820 милиона заем от февруари отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Емитирираме 1 милиард , а връщаме август 820 милиона заем от февруари отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Абе гръцки сценарий... Когато стигнем техните заплати ми говори глупости. Как няма да се увеличи общата задлъжнялост като вземем кредит от 1 милиард? Ми ако няма да се увеличи, защо не вземем 2?? Те и без това в началото бяха 1-2 милиарда... отговор Сигнализирай за неуместен коментар