Поправките в новия закон за Сметната палата ще я превърнат в наказателна бригада. Създават се условия институцията да работи под натиска на партийни централи. Това каза пред bTV шефът на палатата Валери Димитров.
Преди няколко дни стана ясно, че председателят на Сметната палата ще бъде сменен. За целта депутати от БСП и ДПС са внесли проект за промени в Закона за Сметната палата. Предвижда се да се върне старата структура и одитиращата институция да стане отново колективен орган, разясни тогава Йордан Цонев, председател на бюджетната комисия, който е сред вносителите на промените.
Според Валери Димитров обаче става дума за реставрация на порочен модел с голяма непрофесионална колегия. „Мотивите са образец на професионално невежество и демагогия”, категоричен е той.
Димитров заяви, че сега ръководството на институцията е малка професионална колегия, която ще бъде заменена с непрофесионална колегия на принципа на партийните квоти.
Рискът е, че може да се злоупотреби – да се работи под натиска на партийни централи, които да искат раздаване на индулгенции, приятни и удобни доклади за тях, критични за опозицията. Опасно е да се намесят партийни пристрастия в една професионална институция и да се наказват неудобните, обясни Валери Димитров. Той допълни, че квотният принцип има смисъл, само ако управляващи и опозиция са представени поравно в ръководството на палатата.
Димитров каза още, че към момента палатата е партийно необвързана. Нямаме нито един поръчков доклад срещу някого или в угода на някого, твърди той.
По думите му новият закон дава възможност непрофесионалисти да застанат начело на Сметната палата. „Всеки домакин или началник-склад с икономическо образование, или всеки адвокат по семейно право може да стане шеф на Сметната палата и да ръководи високопрофесионални одитори”, обясни Димитров.
Той посочи ключови одити, извършени от палата, по важни теми – за електронното правителство, за цените на лекарствата, три одита за енергетиката, за оперативните програми. Според него констатираните нарушения са подминати с мълчание от управляващите.


Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
Унгарската Mol ще купи дела на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби
Ким Чен-ун уволни вицепремиер заради "некомпетентността" на чиновниците
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала