Ситуацията от последните седмици няма да се отрази на икономическия ръст, коментира в интервю за Reuters финансовият министър Петър Чобанов, пише Министерството на финансите. Прогнозите на финансовото ни министерство са за ръст на икономиката в рамките на 2,1% през тази година.
Чобанов посочи още, че кредитната линия за банковата сфера на стойност 3,3 млрд. лева няма да повлияе върху планирания бюджетен дефицит. Припомняме, че в бюджета за тази година беше заложен очакван дефицит в размер на 1,8 на сто.
„Подкрепата за ликвидността на банковата система ще бъде използвана само ако се наложи. Буферът е налице, но той няма да се отрази на разходите на правителството“, коментира Чобанов. Той допълни още и че банковата система в България е с висока капиталова адекватност и ликвидност.
Според него се наблюдава акумулиране на вътрешни инвестиции, „което ни дава увереност, че нашата прогноза за тази година е постижима“, уточнявайки, че ръстът им е над 4% през всяко едно от последните две тримесечия.
Министърът на финансите заяви още, че международните инвеститори са показали доверието си в България, след като през миналия месец страната набра близо 1,5 млрд. евро на международните капиталови пазари със само 2,95% купон за емисия десетгодишни облигации, която беше менажирана от HSBC, Citi и JP Morgan.
Той допълни, че на предхождащата емисия през 2012 г. купонът е бил 4,25 процента.
Пред агенцията Чобанов уточни, че страната ни излиза рядко на международните пазари и то само когато има нужда, и че през тази година това е малко вероятно да се случи отново.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Панета: Ще се изискват големи усилия от Конгреса по случая от 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
преди 11 години Тоя заслужава да бъде удостоен с Чобано-нобелова награда по манипулативна икономика упражнявана върху български двукраки овце.Първа степен с ятагани и полумесец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ако се доверим на официалните данни - финансите не са зле. Истински проблем за бюджета може да стане, ако не се отпушат еврофондовете. Политиците са най-голямото зло в тази държава - популизъм, късогледство, непоследователност в действията, еднолични и объркващи решения, работа на парче, корупция и т.н. . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Чобанов какъвто беше като преподавател такъв си и министър - ПОСРЕДСТВЕН!Истината е ,че света се ДАВИ в ликвидност и дори ФАЛИРАЛИ държави като Гърция биват финансирани на налудничави нива.За едно *** сте прави, защо и ние да не пием и ядем на ЗАЕМ докато всичко не си е.....майк..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години То няма растеж тиквата за отразяване говори отговор Сигнализирай за неуместен коментар