България не може да си плати навреме членския внос в НАТО и дължи милиони на Русия за поддръжка на военните самолети. Това каза служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов, който представи своя екип, информира БНР.
Бюджетът за отбрана е орязан с почти 100 милиона лева (след решението на НС увеличените средства на НЗОК да са за сметка на икономии в министерствата - бел. ред.), оплака се служебното ръководство на военното министерство. Така в момента България не може да плати на Русия за вече ремонтирани двигатели за самолетите МИГ-29, които са доставени, съобщи министър Велизар Шаламанов.
„Дължим 14 млн. лв. на Русия за ремонтирани двигатели, които вече са получени и също трябва да търсим начин да отложим това плащане, защото приоритет е горивото за поддържане на въздушната сигурност и морската сигурност, както и планираните учения“, заяви министърът.
Шаламанов не уточни дали Москва ще се съгласи на разсрочено плащане, нито дали има риск от неустойки по руските договори. Заместник-министърът на отбраната Десислава Йосифова допълни, че ще се плащат най-належащите нужди на армията, но ще се пести от всичко останало.
Става ясно, че ще има отлагане на плащанията по договорите за осигуряване на експлоатацията на техниката. Освен това не било възможно да се плати и вноската към НАТО.
Засега не се предвиждат съкращения на личния състав в отбраната. Замразява се обаче откриването на поделението във Враца, което бе планирано от предишния министър от БСП Ангел Найденов, стана ясно от пресконференцията във военното министерство.


Радев: С общи усилия ще направим качествен скок в развитието на модерна икономика и инвестиционна сред
Над 68 000 са подадените декларации от фирми в НАП Варна
Хванаха 500 кг нередовно месо и животински продукти в месопреработвателно предприятие в Хасково
Спипаха редица нарушители по пътищата из Варненско
Шофьорка прегази 80-годишна жена на пешеходна пътека във Варна
Новините в развитие
AI и електромобилите затрудняват планирането на електроенергията в Китай
Великобритания залага на AI и дронове в плана си за финансиране на отбраната
Ще успеят ли ЕС и Китай да се разберат до октомври
Ерика Тай: Всички чакат новите мерки в Китай
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
Опасно за автомобилите гориво ще спасява Русия в кризата
Хванаха пияна жена, шофирала крадена италианска кола
РЗИ - Бургас: Морската вода е чиста въпреки сигналите за мазут
6-годишно пострада при катастрофа край радневско село
СГС отхвърли иск за конфискация на имущество за над 23 млн. лв. от Брендо
ЕК отпуска първата сума от заема за общо 90 млрд. евро за Украйна
преди 11 години България трябва да се държи като член на НАТО, защото тази разкрачка към Русия може да и донесе само... Абе, путински работи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години К'во ще прави Паси сега? Нали си прави селфи с щефа на НАТО? Нали цифри за НАТО? Нали нищо не направи за обновяване на военната техника, като сме в НАТО? И каква ни е ползата от членство в НАТО освен несвойнствени и агресивни ангажименти. Точно сме за смях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хаха... *** нема, гайда сака!" хахаха!Иначе Жужо Плювналиев върти пръст на руснаците и насъсква НАТО за твърд отпор на агресията на Русия.... хахаха!България се превърна в една говорилня, Който не е зает с някое ТВ риалити, се занимава с политика. Понякога ги съвместява. Това обаче не носи кинти, а харчи кинти! След 2 месеца ще изстреляме у нищото още 40-50 млн. лв. за да уйдисаме на мераците на един файтон ***, които останаха лани извън парламента. Кво му плащаш? "Дължим 14 млн. лв. на Русия за ремонтирани двигатели, които вече са получени и също трябва да търсим начин да отложим това плащане, защото приоритет е горивото за поддържане на въздушната сигурност и морската сигурност, както и планираните учения, заяви министърът.Ще отложим плащането към руснаците, за да поддържаме въздушната сигурност срещу тях! Та^шак, г-жа Петрова - ла^йно в коридора! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ние и в нато ли плащаме??? За ЕС Нато Мато Тато всеки иска пари. И защо - за да изпратят някого на погребение. Но Ние и сами можем да се избиваме демократично, нямаме нужда от нато отговор Сигнализирай за неуместен коментар