Безусловният базов доход е една директна инвестиция на държавата във всеки един гражданин. Има много различни виждания по въпроса, но нещата са много прости – това е едно споделяне на част от националния доход между всички граждани, за да може всеки един от тях да запази своето достойнство, което е основно човешко право.
Така дефинира понятието безусловен базов доход в ефира на предаването Boom&Bust по Bloomberg TV Bulgaria икономистът Георги Неделчев.
„Тази инвестиция от страна на държавата в посока гражданите може да бъде половината от средната работна заплата. Поне това наблюдаваме в днешните пилотни проекти в Европа и света. Тази сума е обвързана с резултата от труда, от произведените продукти и услуги на територията на дадена държава“, каза още гостът.
„Социалната държава е мъртва, защото социалните помощи се превръщат в една система за злоупотреби и едно непрекъснато доказване на това дали един гражданин има или няма право на подобна помощ. По този начин се изключват цели части от обществото. В случая с безусловния базов доход не говорим за социална държава, а за едно развитие на държавата въобще“, категоричен бе Неделчев
Според него идеята е почти изцяло социалните системи да бъдат премахнати за сметка на безусловния базов доход с изключение на някои много специфични казуси, като например хора с особено здравословно състояние. По думите му целта е да се пристъпи към един следващ етап на развитие на социалните отношения.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата


преди 9 години извинявай, но аз нищо дясно не виждам в това .... от всякъде е лява политика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хахаха... Еми кат се напълни с икономисти, дет ги учат, че потреблението, а не производството движи икономиката, рано или късно, след кредитната вакханалия, нулевите и даже отрицателтите лихви, само това още не са пробвали да "задвижат" икономиката, разбирай - потреблението - парите да почнат да ги фъргат от небето над сички... хихи... Успех, другари икономисти...!!! хихихи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И пак ти казвам, ББД е ДЯСНА ИДЕЯ, ако се приложи правилно!Това е все едно да имаш еднакъв данък за всички, АМА НЕ пропорционално еднакъв, какъвто е сега "плоският" данък, а НОМИНАЛНО еднакъв!Представи си баймангау да плаща 100 лева данък и ти да плащаш също толкова, независимо от доходите!Харесва ли ти идеята? По-дясно от това няма накъде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пенсията от фалиралото нои няма нищо общо с никакво "изработване". Даже напротив.Сега може да си работил 38 години и да си се осигурявал на макс през тях. Нооо ако не можеш да докараш още година две стаж, всичките ти "вноски" заминават за тези ***, дето ги попържаш, а ти отиваш на "пенсия за старост". по-голяма несправедливост от това НЯМА НИКЪДЕ!НИКАКВИ ПЕНСИИ от НОИ! Всеки да се осигурява където и както намери за добре.ББД от Бюджета за всички по-равно - на всеки по 120 лева на месец е достатъчно. 7 милиона по 120 лева по 12 месеца е точно към 10 милиарда. Или още по-добре по кофичка кисело мляко и половин хляб натурел на всеки, айй сиктир и "солидарност". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щом го дъвчат толкова в медиите, значи ще го приложат този ББД. На времето и национализацията на земя и предприятия е било абсурдна идея (за непредполагащите какво ще се случи). Жената да работи също, камо ли днешната еманципация. ... Децата ще възприемат каквото медиите и образователната система им казва. ... Те експеримента вече си го направиха, сега само тук там ще променят (да я няма пълната уравновиловка, за да поддържат конкуренция, но на ниска температура). ... Аз се повтарям, но обществото май ще възпиеме моделът на пчелните или мравешки колонии (защото майчината мотивация е много по-продуктивна, т.е. ще екслплоатират жените на макс (след като родят), мъжете само за разплод (разбира се без секс), а децата (95% женски) ще са на 100% верни подковани поданици на империята). ... А дали ще оцелее такова общество, само експериментът ще покаже (лично аз съм много скептичен, но тенденциите са такива, а пазарът не ме пита). :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Кой ти каза, че ББД ще замести пенсиите? Идеята е ББД да е само допълнителен доход. Освен това пенсия се получава срещу труд който взема пенсия, си я е изработил. Абсурдни са сравненията между една достойно заслужена пенсия и между ЦОЦИАЛНИТЕ (както точно се изразяваш) плащания към пapaзитни индивиди, които нямат и не желаят да имат никакъв принос към държавата. ТЕ трябва да бъдат отрязани и никакво ББД - цоцащите паpaзити или да хващат мотиките, или да се махат от държавата ни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Разбира се, всякакви цоциални, пенсии, и други обезщетения отпадат за в бъдеще. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Импе, противоречиш си. Хем искаш да не се дават пари за целенасочено развъждане на ***, хем си против ДЯСНАТА ИДЕЯ за ББД.Преди да почнат да хвърчат слюнки давам елементарен пример, подкрепен с математика за 3 клас.Сега се дават 10 милиарда лева от Бюджета за пенсии (от НОИ) и всякакви "цоциални плащания".След въвеждане на ББД, тези същите 10 милиарда вече се разпределят ПО РАВНО на глава от населението, без значение, кой ***, кой инвалид, кой беден, кой богат.Кой от двата варианта ти харесва повече? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ББД е една грозна комунистическа измишльотина. Тия пари няма отде да се вземат, освен да бъдат очесани с огромни данъци работещите хора - колкото по-добри доходи имат - благодарение на образование, труд и себеусъвършенстване, толкова повече ще бъдат чесани, и по тоя начин ще бъдат заставени да издържат орди туфлеци, ***, ленивци, негoдници и порове. Сам казва, че социалната система е мошшшшеничество и злоупотреба (което е така, защото 2 милиона реално работещи хора хранят и развъждат 1 милион престъпни и мързeливи ***), хем иска всички да станат хъхрeци. Резултатът ще е един - квалифицираните и здраво работещи хора масово ще емигрират там, където няма да им очесват 80-90% от заслуженият доход, а туканка тyфлеците ще бъдат оставяни да се оправят сами. Аз съм ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА СОЦИАЛНАТА СИСТЕМА - така точно непотребните тyфлеци и ленивци ще бъдат принудени да се махнат някъде, където други бyдали ще ги хрантутят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години да ми беше казал някой компетентен щеше да си взема бележка, ама от теб ли ? .... Ти си чист демагог и почти нищо смислено не си писал до сега, така че е все тая :)под тази статия нито съм писал икономически коментар, нитп някви вярвания :):) само се подигравам на неуки *** като теб :) ...толкова ли е сложно да го разбереш ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар