УниКредит Булбанк и "Кредит плюс" ООД са двамата кандидати, подали заявление за участие в процедурата за избор на финансови посредници по един от гаранционните си продукти на Фонд на фондовете, съобщиха от държавната институция.
Предметът на обществената поръчка е „Изпълнение на финансов инструмент – Портфейлна гаранция с таван на загубите за микрокредитиране“, финансиран със средства по ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 (ОПРЧР), съфинансирана със средства от Европейския социален фонд.
Портфейлната гаранция ще покрива до 80% от кредитния риск на финансовия посредник по всеки микрокредит, включен в гарантирания портфейл, до достигане на тавана на загуби на ниво портфейл.
Микрокредитите, които ще се предоставят, ще са насочени към стартиращи предприятия (в т.ч. такива на лица от уязвими групи: безработни повече от шест месеца, младежи на възраст до 29 г., вкл. и лица с увреждания) и социални предприятия.
Със средствата ще се финансират дейности, свързани с придобиване на материални и нематериални активи; работен капитал във връзка с развитие или разширяване на дейността на предприятието или самонаетото лице; развитие и повишаване на уменията на работници и служители, или на предприемача в случай на самостоятелна заетост.
Бюджетът на финансовия инструмент възлиза на 20 млн. лв., като очакваната обща сума на микрокредитите за крайни получатели е 100 млн. лв., а максималният размер на кредит, предоставен на допустим краен получател е 97 791 лв. или 50 000 евро.
В определения от възложителя срок са получени заявления за участие по всичките осем обособени позиции – "Кредит плюс" ООД – по обособени позиции 1, 2 и 3, а УниКредит Булбанк АД – по обособени позиции 4, 5, 6, 7 и 8.
Заявленията ще се разгледат, след което ще бъдат изпратени покани за подаване на първоначални оферти на отговарящите на условията кандидати, посочиха от Фонда на фондовете.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Украински пожарникари се борят втори ден с пожар в района на Чернобил
Светът изгаря своята мрежа за сигурност от петрол
Джей Ло видимо флиртува с колегата си Брет Голдщайн