Тестовете за безопасност на ядрените реактори в Европейски съюз, които ще се състоят успоредно с проверките във Франция, се очаква да протекат в съкратени срокове и да приключат до края на 2011 или началото на 2012 г.
Това е съобщил днес заместник-директорът на френската Агенция за ядрена сигурност Оливие Гупта, цитиран от Франс прес.
Ядрените централи в Европа ще бъдат подложени на "екстремни сценарии", изтъкна Гупта, който председателстваше във вторник и сряда в Париж европейска работна група за ядрената безопасност.
Тя бе свикана, за да определи подробностите за графика, точната методология и изпълнителите на налагащите се проверки на атомните централи в Европейския съюз (ЕС).
Тези тестове ще анализират както рисковете, предизвикани от природни бедствия (земетресения, наводнения, бури - поотделно или по няколко наведнъж) и то на равнище, определяно като "невероятно" по време на изграждането им, така и една или няколко "функции за безопасност" (електрическо захранване, помощна система за охлаждане, тежки вреди върху горивото).
Операторите на централите ще имат около осем месеца, за да осъществят "стрес тестовете", като отчетат слабите места и необходимите мерки. След това ще трябва да се оставят три или четири месеца на националните органи за ядрената сигурност, за да разгледат представените данни.
Гупта отбелязва, че на европейско равнище има много голям консенсус по графика, методологията и изпълнителите на тестовете.


Какво ще бъде времето в събота?
Полицията във Варна излезе с мерки за спокойни студентски празници
"Спартак" пусна билетите за мача с "Левски"
Трима се озоваха в арестите във Варна и региона заради наркотици
Арестуваха 33-годишен варненец за кражба
Търговските вериги инвестират в устойчивост и адаптация към еврото
Airbus обещават да се справят с проблемите
Airbus намалиха целите си за доставка до края на 2025г
Патерсън: Рискът от заразяване при биткойн не е изчезнал
Над 500% поскъпване за ден: Китай извади нов конкурент на Nvidia
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Разбраха се: Тристранката постигна съгласие по Бюджет 2026
Желязков отвърна на Белобрадова за поднесената оставка и защо не я подписва
Още един депутат изгоря с подкуп в украинския парламент
Келеши летят с над 300 км/ч на Околовръстния път в София, похвалиха се в нета ВИДЕО
Една жена е загинала, а друга е тежко ранена при стрелба в Хърватия