Руският държавен гигант за добив на диаманти „Алроса“ съобщи, че притежава резерви от 1,3 милиарда карата (единица за маса на скъпоценните камъни, равна на 0,2 грама - бел. ред.), което според компанията я прави световен лидер в сектора, се отбелязва в разпространено днес комюнике, цитирано от France Press.
„Обемът на резервите и ресурсите на групата „Алроса“ се оценява, според предварителни данни, на 1,6 млрд.тона минерали, съдържащи 1,3 милиарда карата диаманти", се посочва в комюникето на компанията, която за първи път обявява такава информация.
По думите на директора на групата Русия е световен лидер по резерви в сектора, изпреварвайки основния си конкурент - южноафриканския гигант De Beers, който не е обявил своите данни.
"Нашите оценки ни позволяват да мислим, че по резерви в карати Русия е световен лидер", заяви директорът Фьодор Андреев, цитиран от руската онлайн информационна агенция Финмаркет.
„Алроса“ планира да излезе на борсата през 2012 година, за да финансира дълга си, който за 2010 година възлезе на 97,8 млрд. рубли (2,4 млрд. евро), отбелязвайки спад от 13% спрямо 2009 година. Тази идея обаче няколко пъти бе отлагана заради заради стратегическия статут на активите на „Алроса“.
За 2010 година чистата печалба на групата скочи 3,4 пъти до 11,8 млрд. рубли (295 млн. евро) благодарение на поскъпването на диамантите. От активите на „Алроса“ над 90% са притежание на руските държавни власти - държавата държи 50,9% от групата, а областта Якутия (Източен Сибир), където се добиват диамантите, контролира 40%, посочва АФП.
Руската компания, която е най-голямата компания за производство на диаманти в света за миналата година, планира да набере 3 млрд. долара от първично публично предлагане на акции през 2012 г., съобщи преди време главният изпълнителен директор на компанията Фьодор Андреев пред Bloomberg.
„Алроса“ проучва възможностите за листване във Великобритания, Канада, Хонконг и Русия. Дружеството планира да продаде около 25-процентен дял, а получените средства ще бъдат използвани за финансиране на разрастването на дейността и изплащане задълженията в размер на 3,2 млрд. долара.
БТА


"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Кадиров: Зеленски отдавна не е легитимен президент на Украйна
Спират камионите през „Капитан Петко войвода–Орменио“
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева
преди 14 години Исках да кажа по-горе - че бих предпочел танзанит, цаворит или александрит ПРЕД брилянт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Това означава 52 ТОНА диаманти - резерв само на ЕДНА компания, нищо чудно двете заедно с Де Биърс да си имат към 100 тона... правете сметка колко е реалната стойност на "скъпите" диаманти - това на практика е един МАСОВ камък.Лично аз винаги бих предпочел 8-каратов и добре шлифован танзанит или цаворит или дори александрит, 18-каратов брилянт. Не само, че тези камъни са много по-редки, но са и много по-красиви.А ако държите да си купите диамант - изберете цветен - хем е по-красив, хем ще ви одерат в пъти по-тънко. ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар