Международният валутен фонд (МВФ) може да предостави 6-месечни кредитни линии на изпитващи финансови затруднения страни, съобщават официални представители на страни от Г-20 и МВФ, цитирани от Bloomberg.
Предложението е направено след последния негативен обрат около развитието на дълговата криза в еврозоната, в резултат на решението на гръцкото правителство да проведе референдум по сделката за спасяването на страната.
Размерът на кредитната линия ще е ограничен до 5 пъти годишната вноска на въпросната страна към организацията, което прави подобен тип кредитни линии подходящи за по-малките страни.
Предложението вероятно ще бъде прието на срещата на върха на лидерите на страните от Г-20 следващата седмица в Кан, посочват източниците на Bloomberg.
На срещата се очаква европейските страни да потърсят финансова помощ от останалите членове на организацията.
Кредитните линии ще са последният от серията финансови инструменти представени от МВФ, целящи повишаването на ликвидността в момент, когато дълговата криза заплашва да се разпространи отвъд пределите на Гърция.
Инструментът може да бъде включен в по-широк международен пакет за подпомагане на по-големи страни, като Испания, а участието на МВФ ще служи като допълнителна гаранция за инвеститорите, казва Бесама Момани, професор по международни отношения към University of Waterloo в Канада.
Тя посочва, че кредитните линии могат да бъдат използвани за краткосрочното финансиране на по-малки страни, като Египет и Тунис.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 14 години СБ и МВФ са носители на Новият Световен Редте колонизират и разорят държавите по света чрез т нар стабилизиращи мерки ( аха точно така правилно сте си го помислили - Пакта за финансов " стабилност " или по точно колапс на онзи ***- комик наречен финансов министър и точно това - Пакт за разорение на държавата) като през 80-те години накара страните от Африка да си девалвират валутите и да се превърнат в източник на евтина работна ръка и суровинен придатък на Запада НЕ ПРАВЕТЕ ГРЕШКА - НАТАМ СМЕ СЕ ЗАПЪТИЛИ И НИЕ - НЕ КЪМ ЕВРОПА А КЪМ СТРАНИТЕ ОТ 3-Я СВЯТ КАТО АФРИКА Световната банда директно управлява България и разсипва Бантустана чрез своите марионетки тук отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Икономическия геноцид на МВФ и СБ увековечава колониалната система:Дресиране на нации чрез условията за кредитиране Чрез т.нар. условия за заема (loan conditionalities) МВФ и СБ заставят държавите-длъжници да провеждат само такава политика, която служи на интересите на международните кредитори, докато в същото време държат съответната нация в усмирителна риза, за да не може тя да провежда независима икономическа политика. Една и съща рецепта се прилага навсякъде по света, независимо от дълбоките различия между държавите. Например те всички биват заставяни да приемат т.нар. "пакет от стабилизиращи мерки" на МВФ, който отваря широко вратите на националните икономики за т.нар. "чужди инвеститори" и чужди търговски банки. На държави, които откажат да прилагат този пакет от мерки, не се отпускат кредити за инвестиции в националната икономика, не се разрешава и разсрочване на плащанията по дълга отговор Сигнализирай за неуместен коментар