Във всички страни членки на Европейския съюз от днес е забранена продажбата на прахосмукачки с мощност над 1 600 вата, а от 2017 г. ще бъде спряна продажбата и на прахосмукачки с мощност над 900 вата, информира ИТАР-ТАСС.
Решението в областта на екодизайна бе взето от Европейската комисия още през юли 2013 година и бе мотивирано със стремежа да се намали потреблението на електроенергия.
Тогава на търговските мрежи и производителите бе даден 13-месечен срок, за да се подготвят за влизането в сила на новото законодателство.
"Новото законодателство ще доведе до това, че потребителите ще получат по-качествени прахосмукачки. В миналото нямаше регулации относно прахосмукачките, компаниите можеха да продават лошо работещи уреди. Погрешно е схващането, че високата производителност зависи от високата мощност. Това невинаги е така", каза Марлене Холцнер, говорителка на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Според новите правила производителите на прахосмукачки трябва да посочват на опаковката оценка за потреблението на енергия на уреда по 7-степенна скала.
Много потребители са недоволни от новите норми, посочвайки, че пет от седемте най-популярни модели прахосмукачки са с мощност над 1 600 вата. Според оценки на самата Еврокомисия най-силно е търсенето на модели с мощност 2 200-2 300 вата.
Противниците на мярката твърдят също така, че заради по-ниската мощност на уредите ще се увеличи времето, необходимо за почистване, и в крайна сметка няма да бъде спестена електроенергия.
(БТА)


Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: печалбите от AI засенчват войната в Залива
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО
След ареста на Джеймса: Как се присвоява имот?
Скандал с постановка на Народния театър, Валери Йорданов я представя и в частен
преди 11 години А в моя скромен 47-годишен опит, сред последните 3 купени лично от мен прахосмукачки, стара, руска, само 600 W машинка, засмуква в пъти по-добре, оказа се къде по-трайна, некапризна и производителна от последните две, и двете, с по 2200 W . Изобщо не се шегувам. Ограниченията изграждат качествения продукт, не безразборното вливане на мощност и разходи. То, така и баба знае...ама бързо забравя.Та, СПОКО. за добро е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Що ли нещо ми напомнят тези декрети на 1985 г. когато комунистите забраняваха ползването на повече от 1000 Kw, но тогава беше временно, заради аварирал ТЕЦ и недостиг на ток поради договорения валутоносен износ, докато това на ЕК е завинаги и все така... хахаха!Следват директиви за ограничаване на мощността на печките и ел. радиатори, а вероятна забрана на парните радиатори, с цел икономия на природен газ. Вероятната формула на отопление на средноевропейското семейство през тази зима ще бъде на макс. разрешените до 300 W ел. радиатори, а усещането за студ ще се бори с подскачане и бурно ръколяскане на поредите тезиси на ЕК! хахаха...! Ако има недоволни, Украйна ще сподели своя опит по налагане на респект към централната власт... хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години явно българските търговци пак нещо наопаку са разбрали дерективата, щото пък те продават само прахосмукачки над 1600 ***.. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар