Германският канцлер Ангела Меркел използва общия дебат по бюджета в Бундестага, за да отправи остри критики към действията на Русия в рамките на конфликта с Украйна. Тя обвини Москва, че пренебрегва "териториалната цялост на Украйна", предаде DPA.
В т. нар. общ дебат в Бундестага канцлерът изтъкна в 40-минутна реч своята ясна позиция. Тя подчерта и решителния си курс спрямо Путин. Нейната цел сега е "прилагане на международното право срещу правото на уж по-силния".
Анексирането на Крим от Русия „не може да се оправдае“ с нищо, отправи критика канцлерът. Прякото и непрякото участие на Русия в боевете край и в Донецк в Източна Украйна е напълно неоправдано, добавя тя.
По думите ѝ руската политика е нарушила международното право и поставя под въпрос мирния процес в Европа. Затова е още по-важно да се стигне до дипломатическо решение в кризата с Украйна, казва канцлерът. „Целта е една суверенна Украйна, която да може да решава своето бъдеще сама“, заяви Меркел. „Колкото и дълъг и изтощителен да е пътят, толкова по-убедена съм, че ще успеем". Икономическите санкции срещу Москва продължават да бъдат неизбежни. „В усилията ни за преодоляване на кризата, ние трябва да проявим търпение и постоянство".
Канцлерът отхвърли обвиненията, че не взема на сериозно руските опасения по отношение на преговорите по споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна. Тя е говорила често с руския президент Владимир Путин по тази тема и винаги е давала да се разбере, че не става дума за това Украйна да се отдалечава от Русия и вместо това едностранчиво да се разгръща към ЕС. Индиректно Меркел се опитва да опровергае впечатлението за различия в рамките на федералното правителство по отношение на руската политика. По-конкретно тя похвали външния министър Франк-Валтер Щайнмайер за дипломатическите му усилия.
Преди броени дни той заяви, че не счита, че Украйна може да стане член на НАТО. Според него също така е нереалистично да се говори за присъединяване на Украйна към Европейския съюз в близко бъдеще. По думите му икономическата и политическата модернизация на страната е "проект за няколко поколения".
По-рано днес позицията на Щайнмайер от уикенда бе потвърдена от германски правителствени източници. Германското правителство е обезпокоено от плана на президента на Украйна Петро Порошенко да проведе референдум за членство на страната в НАТО, виждайки в това възможност за изпадане в задънена улица, която само ще разпали напрежението с Русия, стана ясно днес.
Украинското членството в Алианса засега не е на дневен ред, заяви германски правителствен източник, който добави, че референдумът сам по себе си няма да вкара Украйна в НАТО, тъй като решенията за членство се вземат от членовете на НАТО, а не от избирателите. Всеки опит за присъединяване към НАТО може да свърши зле, казва втори официален източник, цитиран от Bloomberg. И двамата са помолили да не бъдат назовани поименно.


България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
7057 души получават пенсия и заплата в МВР
Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Идват бури и градушки: Къде ще бъде най-опасно?
Три станаха жертвите на катастрофата край Шумен
На фона на скандалите ФИФА излиза с рекордни приходи от Световното
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
ВАС отмени спирането на конкурса за европрокурор, решено от кабинета "Гюров"
Дженифър Лопес като модерна Одри Хепбърн на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси
Мел Би отпразнува първа годишнина от сватбата
С пистолети и ножове за литър гориво: Руснаци масово се бият по бензиностанциите ВИДЕО


преди 11 години lol тоз *** отново се появи, глей и тебе да не те блъсне нещо .... :)) оглеждай се просто като пресичаш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "...Нейната цел сега е "прилагане на международното право срещу правото на уж по-силния"..." Точно така, фрау Меркел - това трябваше да бъде казано абсолютно ясно още преди 3 месеца! Руската пропаганда, че в международното право най- висшият правен принцип е "правото е на страната на по-силният" , трябва да бъде тотално развенчана, защото е неюридическа, в абсолютно противоречие с принципите на международното право и създава лъжлива илюзия за ненаказуемост на ядрени държави, извършващи международно правни престъпления. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години едни и същи локуми, просто да забраат източната част, тя до година ше влезне в Евразиския съюз и тва е. Тоя украинския президент само малко да отшуми патакламата и барабар с плешивия с очилцата ше ги тресне некой снегорин или ше се подхлазнат у ваната в Лондон като Березовски. На баба ти Меркел нешо не и остава дълго във властта както пише die Welt, евентуално може през 2015 да се оттегли най-късно през 2017. После ше видим кой кво що и на къде отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Вероятно дълго няма да се чака обеснението на внезапно появилата се русофобия у някои лидери на големите европейски държави??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар