Излизане на Гърция от еврозоната би било катастрофално за валутния съюз, смята еврокомисарят по финансовите въпроси Пиер Московиси в интервю за германското списание "Шпигел", цитирано от световните агенции, пише БТА.
"Ако която и да е страна напусне този съюз, пазарите веднага ще поставят въпроса, коя държава ще бъде следващата и това може да стане началото на края", предупреди той.
Еврозоната в крайна сметка е нещо повече от единен валутен курс, тя е валутен съюз, отбеляза той. Еврокомисарят подкрепи споразумението, постигнато между Атина и международните й кредитори за удължаване на текущата помощна програма.
Гръцкото правителство се задължава, наред с провеждането на реформи, всяка година да постига първичен бюджетен излишък и постепенно да намали дълговете си, посочва Московиси.
Припомняме, че по-рано днес дори и сдържаният иначе финансов министър на Германия Волфганг Шойбле не изключи възможността за излизането на Гърция от еврозоната.
"Тъй като отговорността и възможността да се реши какво ще се случва е на Гърция и тъй като ние не знаем точно какво правят отговорните фактори в Гърция, не можем да го изключим (излизане от еврозоната – бел. ред.)“, заяви Шойбле пред австрийската телевизия ОRF.
В Брюксел се проведе и среща между председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер и премиера на Гърция Алексис Ципрас. Юнкер призна, че няма напредък през последните седмици и не е доволен от разговорите. Въпреки това обаче той изключва провал, защото иска "европейците да вървят заедно".


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 11 години до сега доста далеч са стигнали пък не знам. И да викаш на гърците селяни е...кво да ти кажа...кой тогава не е селянин?Между другото-не, не може да се излиза. Както ако си влязъл в щатите и от там няма излизане. Ако не вярваш-напъни се да прочетеш малко за ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да бе, испанците са се засилили да излизат. Че да се върнат в тоталната мизерия от времето на Франко. Всички приказки за излизане са абсолютен популизъм, на който вярват само разни псевдо-националисти с нощни ***. Дори Гърция няма да излезе доброволно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ако Е остане като валута на северна Европа ще е най- малко 2 пъти по- силно. Валутния съюз трябва да е място където всеки иска да влезе , а не място където се опитват да те задържат . Трябва да се осигури автономност на страните в желанията им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Затова излизането на Гърция трябва да е с такъв гърмеж , че останалите да се шокират и да проведат нужните реформи.Ако няма един лош пример , никой нищо няма да прави и целият ЕС ще затъва бавно . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Великобритания е на *** също да излезе от педалският съюз ! А унгария чака да види какво ще направи ЕС заради това че унгарците искат Русия да им построй АЕЦ ПАКШ ! Ако Брюкселските *** отново включат задна скорост унгарците и те ще са в отбора на напускащите ! Испаците са готови да излизат още от преди 5 години само чакак първия ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Напълно в реда на нещата е ЕЗ да се реформира и да се пресъздаде на ново с нови правила за разпределение на нова валута - ново евро.Не е трагично старото евро да бъде изоставено, а в НОВАТА ЕЗ може да не влизат страни като Германия и Гърция и да си имат собствени валути. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години те след Гърция идват и следващите черни дупки Испания ,Португалия , Австрия ( за учудване) ,Италия а после ще се повлекат и други ! Не ги мисли Ванга е предрекла за ЕС прочети го ! Там ясно и точно е написано ЕС няма да просъществува дълго то вече е видно ето вчера Исландия официално каза че не желае да се присъедини към ЕС огорчени от двойните стандарти с който се управлява тоя швестерски съюз отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И какво като излезе и друга страна? Важното е еврото да остане резервната валута на ЕС. Със сигурност така даже еврото ще стане в дългосрочен план по-силно защото няма да има такива черни дупки като Гърция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Както може да се влиза, така и може да се излиза. Да излизат и това е. С евтини селски номера се видя, че няма да стигнат надалеч. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Както може да се влиза, така и може да се излиза. Да излизат и това е. С евтини селски номера се видя, че няма да стигнат надалеч. отговор Сигнализирай за неуместен коментар