IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Идва ли краят на Шенген?

Става дума за усещането, че държавите губят контрол и трябва да се бранят срещу чужденците, пише в свой коментар DW

08:40 | 06.01.16 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Хилядите пътуващи служители, които всеки ден пресичат границата между Дания и Швеция, са възмутени от връщането на граничния паспортен контрол. Тези проверки им струват време и пари. Много от засегнатите дори обмислят да се преместят да живеят в съседната държава. Въведените отново гранични проверки пречат и на икономиката в отдавна срасналия се в едно цяло пограничен район. Затова мнозина си задават въпроса дали това не е краят на Шенген, пише в свой анализ за Deutsche Welle Барбара Везел.

Преди почти 30 години в малкото винарско селце Шенген, където се събират границите на три държави - Люксембург, Германия и Франция, беше подписано едноименното споразумение за Европа без граници. Отдавна винопроизводителите от двата бряга на граничната река Мозел отглеждат заедно своите лозя. Но сега Шенген заплашва да се превърне в символ за провала на Обединена Европа. 

Наред с единната европейска валута - еврото, Шенгенското споразумение е смятано за едно от най-големите постижения на ЕС. Отдавна на мястото на старите граници възникнаха големи ареали, където животът тече сякаш границите не съществуват. Там, където навремето имаше бариери и паспортни контроли, сега хората си живеят като съседи на една и съща улица.

Всичко това сега може да изчезне, ставайки жертва на усилията за ограничаване на мигрантските потоци. И ако шведското правителство действаше рационално, то би трябвало да си зададе въпроса дали няма да му излезе по-евтино да продължи да приема бежанци, отколкото да върне граничния контрол и по този начин да срине напълно износа и да убие икономиката в граничните региони?

И точно в това е и проблемът. Защото тук не говорим за рационални аргументи, а за емоции: усещането е, че държавата губи контрол и че тя трябва да се брани срещу чужденците. Към това се прибавя и носталгичният спомен за едно минало, в което проблемите се решаваха чрез вътрешно капсулиране.

Изглежда, че при всичките си успехи по пътя на своето обединение, европейците са запазили стария си манталитет. Винаги, когото стане напечено, те търсят спасение в националната държава от миналото. А политиците в ЕС се предават до голяма степен без борба. С изключение на една Ангела Меркел, те само наблюдават втрещено възхода на десните популисти, без да оказват никаква съпротива. Вместо да обяснят на хората колко много могат да загубят, политиците от всички бои в Стокхолм, Париж и Копенхаген се подчиняват на натиска отдясно.

Втренчването в Източна Европа, нарочена за твърдина на политическия регрес, ни направи слепи за това, че десните популисти са и сред нас. Те са силни и в либералния доскоро Север, надигат се заплашително и в съседна Франция. Тяхната разрушителна сила се усеща в почти всички европейски страни. Заради това оптимизмът на германския канцлер може да претърпи корабокрушение.

Малко преди Коледа на срещата на върха в Брюксел Меркел изрази надежда, че Европа ще успее да се справи с предизвикателството, наречено от нея "експоненциална крива", а страните-членки ще разберат, че е необходима солидарност по бежанския въпрос. Дотук обаче това не се е случило още. Напротив дори: повечето правителства са готови да понесат икономически и политически щети, вместо да си сътрудничат за намирането на конструктивни решения - за да не изглеждат отстъпчиви по бежанския въпрос.

Може ли Шенген да бъде спасен? Планираните общи контроли по външните европейски граници, общата европейска миграционна политика и много други прекрасни идеи за спасяването на Европа на отворените граници може да се забавят. Съмнителната сделка с Турция, която трябва да ограничи наплива на бежанци, също не облекчи много ситуацията. А усилията за постигане на мир в Сирия се застрашени от най-новия конфликт между Саудитска Арабия и Иран.

Перспективите са мрачни. Годината започва лошо за Европа и в ситуацията е трудно да бъде внесена и капчица оптимизъм. Ако през следващите месеци не ни се удаде да спрем негативната динамика, 2016 година може да стане една истинска "annus horribilis" (кошмарна година) за Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 8 години
"1. БГ Империя 20 градуса на сянка ( солнечно ). В масква средна годишна температура 3 градуса/целзий.2. БГ Империя 250 солнечни дни в годината. В масква в момента се мръква в 16ч ( ако може да си го представиш ).3. БГ Империя никакви престъпления и се живее спокойно. В масква = най-опасният град в света, където да те убият и оберат е най-нормалното нещо. " Според Барбаранди най яко е в БГ Империя !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
redcretin
преди 8 години
Бойчо да вземе да пусне линк към статията, дето я е препечатал :)Насаждат се неверни внушения, никога страните в Шенген не са губили контрола.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 4
0pk
преди 8 години
Ше ги сложат, и на бюро ша ги сложат, *** първо тряба да изгонят пдрсите от бюрата, за да им заемат местата. А туй както е известно с куй не става, а те друго немат. Та за тва, както пише на плаката - "ор дай"Сетих се за оня виц:Германия. "Сирийски бежанец" в бюрото по труда:- Имам жена и 12 деца. Намерете ми работа!Служителката:- А вие, освен да еб*те, друго можете ли да правите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 5
ing5rov
преди 8 години
Е мумуната не ще на клон , иска на бюро...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
0pk
преди 8 години
Как беше то - "чемодан, вокзал и у африка"? Или тоз призив за мур.га.вел.ки не важи? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 5
studioaa
преди 8 години
Тази стратегия е добре известна. Единствения начин да се справиш с нея е да затвориш границите, все пак едва ли милиони хора ще се самоубият, защото не ги допускат в ЕС. Все пак може да се намеят шепа самоубийци, но загубата им не е голяма, защото така или иначе те щяха да се самовзривят в някой атентат в Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 5
ing5rov
преди 8 години
"Перспективите са мрачни. Годината започва лошо за Европа и в ситуацията е трудно да бъде внесена и капчица оптимизъм."http://frognews.bg/news_104762/FROGOKO-Iztiposaha-ni-vav-frenski-uchebnik-po-geografiia/Ами такива ше са перспективите...от едната страна Лондон , от другата Лясковец ...се столици на империи , само дето англичаните по скромни , имат кралица...па ние Император !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
0pk
преди 8 години
Ето бе:http://***.express.co.uk/news/world/624648/Chilling-message-menacing-migrants-demand-open-borders-dieотваряйте границите :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 4
studioaa
преди 8 години
Разбира се, това е очевидно. Когато европейска институция се провали с контрола върху границите (Фронтекс) то тогава институциите на националната държава се намесват за да оправят положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още