Въпреки че официално представителите на Европейския съюз не коментират гласуването във Великобритания за напускане или оставане в ЕС, германският президент Йоахим Гаук, който в момента е на официално посещение в България, направи кратък коментар пред студенти, предава DPA.
"Би трябвало да извлечем поуки от кризата и да продължим да дискутираме как искаме да продължим да живеем в Европа", каза Гаук.
Най-доброто нещо в дебата според него е бил "самият дебат", защото той е изкарал на дневен ред известни недоволства от ЕС, които преди това са били прикрити.
Според него представата за една все "по-тясно обвързана Европа" напрягала много хора.
"Никой не ви пречи да бъдете българи, католици или мюсюлмани в рамките на ЕС. Но разделени, ние нямаме сила да застанем пред големи сили като Китай, например. Не можем да се конкурираме". Така Гаук отговори на ученически въпрос за баланса между националните и европейските права.
Той препоръча и въвеждането на дуален тип образование по модела на германското, при което в продължение на три години паралелно се кара стаж и се учи в училище или университет.
Той коментира и проблема с емиграцията в страната ни. "Трябва да се създадат условия за работа, а България няма високи данъци. Откъде да дойдат инвестициите? Тези, които се върнат, няма да са облагодетелствани финансово, но ще са сред близки. Те трябва да ги убедят да се върнат", заяви германският президент.


Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
преди 10 години Те ония са "тирани" , заклеймени от "прогресивното " човечество ...америка разнася рози по света ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А Уолстрийт, колко човека прати на оня свят, а сталин, мао и живков колко? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Няма таквиз работи , налЕ...на Уолстрийт живее дядо Коледа със Снежанка ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В Америка най-големия еврофоб е на път да стане президент съвсем скоро. Стига с тия комунистически лъжи за ционисти, банкери и прочие... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години За разлика от Плевнелиев, който говори за война, в случай на разпад на ЕС, немският президент бе доста по-акуратен в изказването си. Съжалявам, че не е имало кой да обясни на човека, че дуално образование може да има в страни, където има реална икономика. С такава, базирана на подаяния, няма как да стане отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Късно е щот америка няма да разреши разпадането...следва нова порция гадост наречена ТТИП , тъй ша на ушият у паяжината че да не помним даже и кои сме . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Изобщо не е късно, но след 5 години вече ще бъде, защото за този период поне 20 милиона араби и африканци ще са заляли континента. Ако ес не се разпадне скоро, нищо не ни чака, само война, глад и мизерия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Айде , немския дядка го ударил и той на словесен онанизъм като Плевелиев !Добре че е дебата за брексита та да разберем къде грешим ! Късно е вече дедик...калния порой заля Европа ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар