Ангела Меркел не очаква Турция да започне отварянето на нови преговорни глави в процедурата за европейско членство, съобщава Ройтерс, като се позовава на говорителят на германския канцлер.
По-рано германски медии съобщиха, че Меркел се противопоставя на продължаване на преговорите за членство между ЕС и Турция. Според Bild това означава край на процедурата.
Това наложи и уточненията, дадени от пресслужбата на кабинета. „На базата на сегашните обстоятелства отварянето на нови преговорни глави е невъзможно“, каза говорителят Щефан Зайберт пред журналисти.
Преговорите по членството на Турция в ЕС започнаха още през 2005 година, но се водят при много слабо темпо. Анкара успя да приключи успешно само 1 от 35-те области в процеса. Отворени за разговори са още 15 глави.
На този етап нито Анкара, нито ЕС смятат, че страната ще бъде готова да се присъедини към общността в следващите години, пише още Ройтерс.
Междувременно и Европейският парламент гласува резолюция, с която препоръчва преговорите да бъдат замразени. Европейските депутати се притесняват от „непропорционалния“ отговор на турските власти на опита за преврат през юли.
Засега от ЕС не желаят да променят курса към Турция – страната играе важна роля за овладяването на бежанската вълна. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган пък коментира, че отношенията с ЕС не са „затворена книга“, но страната има и други опции за партньорство.
Ердоган нееднократно намеква и че може да се откаже от изпълнението на споразумението за ограничаване на миграцията и да пусне бежанците свободно да продължат към Европа. Турция очаква ЕС да отмени визовия режим за турски граждани в замяна на изпълнение на споразумението за бежанците. От ЕК обаче отчитат, че Анкара не е изпълнила всички условия за безвизово пътуване на гражданите.
Едно от тях е свързано с промени в антитерористичния закон в страната, срещу което турските власти остро се противопоставят.


Варна подобри 72-годишен температурен рекорд днес
Стрелба в Германия: Петима са убити (ВИДЕО)
Отложиха ремонта на пътя Варна-Бургас
„Български пощи“ въвежда такси за обмяната на левове в евро
Али Юзеир в опасна битка с ирландец по пътя към SENSHI Grand Prix титлата
САЩ и Иран се готвят за нови преговори в Доха след прекратяването на атаките
Shadow AI: Невидимият риск, който вече е в почти всяка компания
Microsoft изпраща най-лошия си месец от десетилетия
Ефектът от повишения рейтинг на българския капиталов пазар ще се усети догодина
Данъкът за милиардерите в Калифорния и голямото решение на Гавин Нюсъм
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Али Юзеир в опасна битка с ирландец по пътя към SENSHI Grand Prix титлата
Арестуваха един от най-издирваните босове на мафията в Калабрия
Какво е състоянието на публичните финанси в България?
От Белгия: България предлага добро съотношение цена - качество в туризма
Обмисля се да се криминализира незаконното строителство
преди 9 години Що, ти па CNN ли слушаш какво ти казва? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *** в Харманли да ти оскубят перушината и *** кухата ти кратуна ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Кой и къде настъпва!!??? броя на бежанците са 13000 хиляди!! Какви настъпванки, какви 5 лв ..!!! или то вие си слушате Москва, какво Ви казва!!?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Топката е в полето на ЕС , само че никой не иска да играе , а чернокафявите продължават да прииждат ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар