Инвестиционни фондове са набрали 7 млрд. евро за инвестиции в токсичен дълг в Европа. Най-привлекателни за тях са проблемните кредити на банките в Италия, които засилват процесите по прочистване на балансите си, предава Ройтерс.
Най-големият фонд е на KKR – той разполага с около 3,3 млрд. евро, следван от Avenue Europe Special Situations Fund III с около 2 млрд. евро.
С фондовете от предишни години, които още не са похарчени, сумата набъбва до около 15 млрд. евро, изчисляват от консултантската компания Preqin.
Проблемните заеми на банките в Италия се оценяват на около 356 млрд. евро. Финансовите институции още се колебаят дали да продават проблемни заеми на цените, които са приемливи за фондовете, защото има сериозен риск това да отслаби капиталовите им позиции заради отписванията.
Миналата седмица обаче топ кредиторът на Италия UniCredit обяви основно преструктуриране, включително и план за проблемни дългове на стойност 17 млрд. евро. Италия освен това ще трябва да спасява най-стария си кредитор - Monte Dei Paschi, а и другите банки поетапно започват да прочистват проблемните си кредити.
Фондовете очакват, че процесът по прочистването на банките от проблемните заеми ще се ускори. Затова и Algebris Italy – един от водещите инвестиционни фондове с интерес към токсичния дълг, стартира втори фонд.
Според консултантската компания PwC през 2017 г. на пазара вероятно ще излязат проблемни заеми за около 50 млрд. евро. Експертите обаче посочват, че банките трябва да действат внимателно, за да се окажат натиск върху цените.
Италия не можа да създаде „лоша банка“ по примера на Испания, а в момента е възпрепятствана от новите правила на Европейския съюз (ЕС), които изискват инвеститорите в проблемните банки да поемат част от загубите.


Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Коцев: По "Баба Алино“ няма отстъпление и няма промяна в позицията ми.
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ събира музиканти от седем държави
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Пактът за сигурност между Турция, Саудитска Арабия и Пакистан не е ислямско НАТО
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Екстремните пожари: Готова ли е България за новата реалност?
Активни потребители: По-евтино е да пиете узо в Солун, отколкото в София
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава
Недостиг на жилища, високи цени.. Лондон прогонва жителите си
Шофьор загина при катастрофа между джип и камион край Разград