Прекомерният глобален дълг е основен проблем за председателя на JPMorgan Chase International Джейкъб Френкел, пише CNBC.
Говорейки по време на Световния икономически форум в Давос, Френкел, заяви, че „основните грижи винаги възникват, когато сте прекалено оптимистични, когато поемате твърде много дългове“.
„Това бяха основните уроци от всички предишни кризи“, категоричен беше той.
Международният валутен фонд (МВФ) ревизира нагоре прогнозите си за глобалния растеж през 2018 г. и 2019 г. в понеделник, като каза, че преразглеждането отчасти се дължи на наскоро одобрената реформа на данъчната система на САЩ. Глобалните прогнози за растежа за 2018 г. и 2019 г. бяха ревизирани нагоре с 0,2 процентни пункта до 3,9%.
Френкел заяви, че оптимистичните нагласи сред глобалните бизнес и политически лидери, които присъстват в Давос през тази година, е „оправдана“, защото икономическите резултати на всеки региони в света са по-добри от предходната година.
Той обаче предупреди, че „бързото увеличение на дълга е причина за безпокойство“. По думите му розовата икономическа картина също е причина за тревога.
Основното предизвикателство е да се гарантира, че подобряващите се икономики в световен мащаб дължат своя растеж на реални инвестиционни дейности, а не само на увеличаване на дълга.
„Тъй като увеличаването на дълга се базира на предположението, че ще можете да го платите, в състояние сте да го рефинансирате, а лихвените проценти ще останат ниски, всички тези предположения трябва да бъдат тествани“, обясни той.
Глобалните нива на дълга се покачиха до рекорден връх от 233 трлн. долара през третото тримесечие на 2017 г., сочат данни на Института за международни финанси. Нивата на общия дълг нарастват с 16 трлн. долара през тримесечието до септември в сравнение с края на 2016 г.
На въпроса какво определя като най-голямата заплаха за глобалната икономика, Френкел заяви категорично „бързото нарастване на дълга - на корпорациите, на домакинствата и на правителствата. „ Но не искам да бъда погрешно интерпретиран, аз съм оптимист за състоянието на световната икономика“, завърши той.


МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ "Чернобил" е повреден
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Границата с Гърция е отворена и в двете посоки за камиони
Заведоха седем дела след самоубийства и кризи, предизвикани от ChatGPT
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
Продължава спасяването на бедстващият танкер край Ахтопол
преди 7 години През очилцата е розовко ама се носи во.ня на жълтичко..оптимизма на Тръмп смъ.рди на още дългове...а идва ден първи!!!!.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Нале правите всичко да изглежда розово . Целта е дори когато всичко се прецака да не сваляме розовите очила . отговор Сигнализирай за неуместен коментар