Печалбата на Royal Dutch Shell за първото тримесечие на годината е нараснала с 42% - най-големия скок за компанията за последните три години, стимулиран от високите цени на петрола и производството.
Спрямо Shell има високи очаквания за продължаване на силната печалба и стабилните парични потоци, след като англо-холандската компания победи и на двата фронта своя съперник Exxon Mobil през 2017 г. благодарение на съкращения на разходите и по-висока ефективност.
Прогнозите са, че през 2018 г. най-големите петролни компании в света ще генерират повече средства от когато и да е било през това десетилетие след три години на съкращения, но управителните съвети все още остават предпазливи заради несигурността около краткосрочните и дългосрочни цени на петрола.
През последното тримесечие на миналата година Shell даде сигнал, че би могла да поддържа годишни плащания на дивиденти в размер на около 15 млрд. долара, без да се връща към заемите след три години на ниски цени на петрола.
Компанията също така планира да осъществи обратно изкупуване на акции в размер на 25 млрд. долара до 2020 г. Все още обаче не е ясно кога ще бъде започната програмата.
След като не можаха да отговорят на очакванията през предходното тримесечие, паричните потоци от операции на Shell за първите три месеца на тази година са се възстановили до 9,43 млрд. долара, което въпреки това е малко по-слабо от представянето на годишна база (9,5 млрд. долара в началото на 2017 г.).
Нетната печалба за акционерите също отбелязва ръст до 5,322 млрд., задминавайки очакванията на анализатори за 5,277 млрд. долара. Преди година тя бе 3,754 млрд. долара.
Производството на компанията също е нараснало с 2% до 3,839 млн. барела петрол дневно, като печалбата от сегмента почти се е утроила в сравнение с година по-рано.
Разликата между дълга и пазарната капитализация на Shell до края на март отбелязва леко понижение в сравнение с края на 2018 г., достигайки до 24,7%.


"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Тръмп: Постигнах фантастични търговски споразумения с Китай
Честваме паметта на преподобния Пахомий Велики
Черно море Тича допусна загуба и в третия мач от полуфиналната серия с Балкан
DARA "взриви" Евровизия и е на финал
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Паундът се срива след ескалация на бунта на лейбъристите срещу Стармър
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
В Хавана: Пуснете ни ток поне за три часа
От 9 юли: Летище Палм Бийч ще се казва "Донълд Тръмп"
Китай призова за трайно примирие между САЩ и Иран
Анчелоти преподписа с Бразилия до 2030
В Тексас беше екзекутиран мъж за убийството на професорка