Икономиката на Испания се свива повече от очакваното през второто тримесечие на годината, заради което възстановяването става още по-сложно предвид насрещните ветрове, с които се сблъсква туристическата индустрия, предава Bloomberg.
Спадът достига рекордните 18,5% - воден от пониженията на потребителските разходи и инвестициите и е най-големият, докладван досега в Европа. Статистическата служба предупреждава освен това, че е имала трудности да отчете реалната ситуация заради икономическата блокада и може да последват още по-дълбоки ревизии.
Испания
Икономистите прогнозираха спад от 16,6% на БВП на Испания.
Коронакризата, която блокира икономиките в ЕС, доведе до малко над 10 на сто свиване на БВП в Германия, най-голямата европейска икономика, както и до рекорден срив на икономиката на Франция.
Испания въведе строги блокади заради високия брой на заразените и починалите от новия коронавирус. Дори и с огромните парични стимули от страна на Европейската централна банка и историческия пакет на ЕС за 750 милиарда евро, страната е изправена пред бавно възстановяване.
Испанската икономика е силно зависима от туризма, сектор, който е блокиран заради пандемията. И без това лошият летен сезон беше помрачен допълнително, след като Великобритания обяви в края на миналата седмица, че летуващите, които се връщат от Испания, ще трябва да се карантинират заради ръста на заболелите в страната и най-вече в провинция Каталуния.
Испанската икономика е засегната и по друг начин от коронакризата – заради сравнително малкия размер на фирмите, което ги прави по-уязвими и по-малко способни да реагират ефективно на шока. Бизнес асоциациите очакват десетки хиляди малки и средни компании да фалират до края на годината.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Мъж събуди полярна мечка със сирена, глобиха го
Индия отказа Су-57, а Москва отново го обяви за "без аналог"
Българските храни губят битката на собствения си пазар
Стилияна Николова спечели сребърен медал на Световното по художествена гимнастика
Хакер твърди, че е откраднал данни от Министерството на отбраната на България