Сан Марино е една от държавите в Европа, която започва късно своята ваксинационна кампания срещу коронавируса. Причината е, че просто няма налични ваксини, пише в коментар европейското издание Politico.
Сан Марино си договори доставки на ваксини през Италия, но до този момент не е получила нито една доза. А по статистически данни е сред най-тежко засегнатите държави в света - от коронавирус в страната са починали 73-ма души, или равнище от 216 на 100 хил. души население.
След като не успя да получи ваксина от ЕС, Сан Марино сега разполага с пратка от 7500 дози от руската "Спутник V". По данни на ТАСС първи ще бъдат ваксинирани 25 медици. Ваксинацията в държавата джудже не е задължителна.
В Сан Марино живеят 35 хил. души. В интервю за италианската телевизия La7 здравният министър Роберто Чиавата обясни, че са опитвали всякакви начини да си осигурят ваксина от ЕС. Тъй като времето напредва, са се обърнали към Русия.
Досега от италианското здравно министерство не коментират казуса. В Италия са ваксинирани 4% от населението.
Според Politico има засилен интерес към руската ваксина и от страна на италианците, живеещи в близките до Сан Марино провинции. Опитите им да се ваксинират или да купят "Спутник V" са били отхвърлени. На ваксинация не подлежат и италианските граждани, които работят в Сан Марино, уточняват властите.
В момента само една държава от ЕС е дала разрешение за използването на продукта на Института "Гамалея" - Унгария. В Европа със "Спутник V" ваксинират още и в Сърбия.
По света "Спутник V" е разрешена за употреба в близо 30 държави. До този момент Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) не се е произнесла по безопасността и ефективността на продукта. Не е ясно и дали това ще стане в близките месеци, след като производителят на ваксината дори не подаде документите ù за разглеждане.


Два концерта през тази седмица затвърждават европейския облик на ММФ „Варненско лято“
„България Еър“ и Volt Premium Taxi с ново стратегическо партньорство за по-комфортно пътуване
Бивш вътрешен министър дава Демерджиев на Европейската прокуратура
Хванаха извършителите на 6 кражби
Месечен хороскоп за юли 2026
Петролът върви към най-големия тримесечен спад в цената от 2020 г.
Дигитална платформа помага да организираме плажния си ден
Ангелските инвеститори дават не само капитал, а и посока за растеж на стартъпите
АИКБ: Бюджетът има плюсове, но липсват реформи, а дефицитът е прекомерен
Тайванската опозиция разпали дебат за дроновете с план за 7,5 млрд. долара
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
Опасно за автомобилите гориво ще спасява Русия в кризата
Високите капаци на съвременните SUV са кошмарът на пешеходците
Jeep с нова стратегия в Европа - китайски флагман вместо американски
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
„България Еър“ и Volt Premium Taxi с ново стратегическо партньорство за по-комфортно пътуване
Близо 30% от доходите на едно семейство в България отиват за храна, а в ЕС едва 16%.
Fibank и McLaren Mastercard Formula 1 Team сбъдват мечти за феновете
Калфин: Бюджет 2026 е инерционен, по-интересен е този за следващата година
Проф. Рачев: България минава метър, Западна Европа очаква трета гореща вълна
преди 5 години А Люксембург, Андора, Лихтенщайн и Малта кога ще ваксинират? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години https://thehighwire.com/videos/hypocrite-of-the-week/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар