Синдикът на Wirecard постигна споразумение за продажба на голяма част от операциите на компанията в Азия в сделка, която поставя началото на последния етап от разрешаването на проблемите около фалиралата германска група за разплащания, съобщава FT.
Компанията за плащания Nomu Pay, подкрепена от базирания в Нидерландия фонд за рисков капитал Finch Capital, ще закупи юридическите лица на Wirecard във Филипините, Малайзия, Хонконг и Тайланд, както и регионалния склад за данни на компанията в Сингапур, където е централата ѝ за Азия и Тихоокеанския регион.
Придобиването ще помогне на Nomu Pay на Finch Capital, която миналия месец заяви, че ще купи турското дъщерно дружество на Wirecard, да изгради компания за електронна търговия и плащания в Азия.
Сделката на Finch Capital ще бъде приключена през следващия месец, ако бъде одобрена от регулаторите, с изключение на Филипините, където процесът може да отнеме до три месеца. Там централната банка трябва да даде зелена светлина.
„След предизвикателна тръжна процедура успяхме да продадем компаниите на възможно най-добра цена и да осигурим значителни потоци към активите на длъжниците в Германия“, казва Михаел Яфе, базираният в Мюнхен синдик на Wirecard. Бизнес единиците, „които си струва да се запазят“, ще продължат да работят.
Wirecard изпадна в несъстоятелност през юни миналата година заради една от най-големите счетоводни измами в историята. Оттогава Яфе успя да продаде операциите на компанията в Америка, Великобритания и континентална Европа.
Миналия октомври базираната в САЩ Syncapay, холдингова компания, специализирана в разплащателни решения, придоби Wirecard Северна Америка. Испанският кредитор Santander месец по-късно плати около 100 млн. евро за основния бизнес на Wirecard в Европа. Банковата единица на германската компания ще бъде ликвидирана.
Сделките допълнително ще свият това, което е останало от Wirecard в Азиатско-Тихоокеанския регион, където компанията агресивно се разрасна. Един от най-големите останали активи е разплащателният бизнес на Wirecard в Индия.
Сделката на Finch Capital включва клиенти на Wirecard, лицензи и над 120 служители. Радбуд Влаар, управляващ съдружник в Finch Capital, отказва да коментира подробности.
Клиентите избягаха от Wirecard, след като миналата година компанията призна, че от сметките ѝ липсват 1,9 млрд. евро. Паричният орган на Сингапур, централната банка на страната, през септември разпореди Wirecard да прекрати платежните услуги, след като градът държава стартира криминално разследване на групата, на свързани компании и нейни агенти.
Все пак Wirecard успя да запази някои клиенти „сини чипове“, вкл. известни международни фирми със седалища в Азия.


Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО
След ареста на Джеймса: Как се присвоява имот?