Започна запълването с газ на първата линия на спорния газопровод "Северен поток-2", предаде БТА, позовавайки се на световните агенции.
Съоръжението бе завършено миналия месец и се очаква да пренася 55 млрд. куб метра руски газ годишно директно до Германия по дъното на Балтийско море.
Компанията оператор на проекта Nord Stream 2 посочи, че това ще осигури доставки за 26 милиона домакинства.
Газопроводът трябва да бъде запълнен с газ, преди да започне преносът на синьо гориво.
Проектът обтегна трансатлантическите отношения, припомня ДПА. Противниците му твърдят, че той засилва енергийната зависимост на ЕС от Русия.
По-рано през деня стана ясно, че в първите девет месеца на годината руската "Газпром" е увеличил добивите на природен газ със 17,3% на годишна база до 371,8 млрд. куб. метра, сочат разчетите, публикувани на сайта на компанията. Част от увеличението е насочено към вътрешния пазар, а другата - за износ.
Газовият гигант съобщава, че за периода е доставил 145,8 млрд. куб. метра газ, което е с 15,3% повече спрямо 2020 година. Доставките са вторите по големина в историята на компанията след 2018 година, когато износът достигна рекордните 149,2 млрд. куб. метра.
В същото време по-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира, твърденията, че компанията не изпълнява своите задължения по договорите с европейските клиенти са "политическа пропаганда". Според него газовият гигант дори е готов да увеличи доставките си за Европа, предаде ТАСС.
Говорителят на Кремъл обвини САЩ, че опитва да увеличи транзита на природен газ през Украйна.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“


преди 4 години И сега, не знам кое се движи по-бързо - газа по пaтока или рефлукса от свития стомах на Стоенча празната приказка? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мъ къф е тоз изик, бре? Що за хейтърство се вихри тука?-думи нямам. Язък за сайта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Лaпaй чypkи, като господарят си путин и не занимавай достойният бъларски народ с измишльотини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години като тази , че строят интерконектора 10г например ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години тръгнал па теб некой да те бръсне за нещо ... :))) ... човъркай си там заниманията и не се мешай в интелектуални разговори ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Стоенча, Зелето и другите миризливи *** които скимтяха как цената нахъбовете била ниска и искаха предоговаряне, е постигнаха го сега да отивайте да пърдите и пълните терминалите с втечнен газ. Не ми отговарайте дрищете си тук, аз достатъчно работа си имам! Айде пълнете тръбите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Боко е на пряко управление от Козяк 16. Няма думата. Иначе ще лъснат много неудобни истини. Меко казано много. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Къде е евтинят рукият тръбен газ? В Германия, для Болгарии дорогой! През Втората Световна война немците унищожиха 40 милиона граждани на ссср, основно руснаци. Затова на германците по 240$, а на братушките по 800$ за 1000. Нищо лично, просто шизофpeния. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години хех ... ти па , от професионален гълтач кат теб съвети ... :))) ... дръж се сериозно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Пpocтитyтko, ама ти много ги разбираш тия неща!? Я марш на магистралата, стига си ни споделяла преживяванията си. Никой не се интересува от мемоарите ти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар