Инвеститорите трябва да са наясно с риска от ускоряващата се инфлация, за да избегнат шокови корекции, макар че ценовите повишения все още изглеждат временни, заяви холандският представител на Европейската централна банка Клаас Кнот в понеделник.
„Текущият апетит към риск на пазарите може да бъде ограничен само от слаба инфлация и ниски лихвени проценти“, каза гуверньорът на Холандската централна банка пред репортери, цитиран от Ройтерс.
„Все още очаквам ускоряването на инфлацията да бъде до голяма степен временно, но трябва да вземем предвид и други сценарии със структурно по-висока инфлация и по-високи лихвени проценти. Защото ако не го направим, това може да доведе до шокови понижения на цените в бъдеще“, допълни той.
Ръстът в цените на енергията тласна инфлацията в еврозоната до 3,4% през септември – най-високото ѝ ниво от 2008 г. Очаква се обаче тя все пак да се забави следващата година, когато ефектът на по-високите цени на енергията отмине.
„Ефектът на енергийните цени върху инфлацията е временен по характер, тъй като те трябва да продължат да се вдигат, за да продължат да ускоряват и инфлацията“, каза Кнот.
„Инфлацията обаче е тласната и от ограниченията в глобалните доставки, които може да са по-малко временни. Те могат да бъдат причинени от пренастройване на международната търговия, тъй като веригите на доставки покриват по-слабо света“, допълни той.
Имотни рискове
Кнот подчерта и "бурното покачване" на цените на жилищата в Нидерландия като риск за финансовата стабилност и заяви, че банките не взимат достатъчно предвид системния риск, присъщ за пазара на жилища, предава Bloomberg.
Климатичните промени също са част от този риск. Централната банка се опасява, че екстремните климатични събития и по-строгите изисквания за устойчивост имат потенциала да свалят стойността на жилищата и офисите. Инвестициите в имоти и заемите формират над 25% от активите на банките, застрахователите и пенсионните фондове.
В нов климатичен стрес тест институцията ще проучи как наводнение в Холандия може да засегне финансовите институции.


Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”