IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намаляването на зависимостта от руската енергия не е толкова нереалистично

То е още по-възможно на фона на необходимото преформатиране на нашата енергийна система, за да се справим с изменението на климата

20:14 | 07.03.22 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Няма нищо реалистично за нашата глобална енергийна система, освен факта, че тя съществува, пише Лайъм Денинг за Bloomberg,

Съвременното общество зависи от дълги, сложни системи, които черпят от залежи от гориво, често разположени в нестабилни или негостоприемни части на света, и го пренасят през пустини, планини и морета, за да потекат от крановете навсякъде - дори в Антарктида. Електрическите мрежи в голяма част от света снабдяват надеждно не само гъстонаселените градове, но и отдалечени села и ферми, които никога не биха могли сами да оправдаят разходите за тези дълги линии. Все по-често използваме източници на електричество, които работят според повелята и времето на деня, а не според нашите изисквания. Ние също - обърнете внимание на това - разделяме атомите, за да правим неща като зареждане на нашите телефони.

Идеята обаче да правим всичко това по различен начин поражда неизбежния отговор, че това би било „нереалистично“. Докато Русия води все по-брутална война срещу Украйна, настъпи моментът най-накрая да разгледаме действителното значение на тази дума.

На 3 март Международната агенция по енергетика (МАЕ) публикува план от 10 точки за намаляване на вноса на руски газ в Европа с една трета в рамките на една година. Тази сума е еквивалентна на цялото годишно потребление на Франция, втората по големина икономика в ЕС. Това би включвало комбинация от неща като наддаване за всеки свободен товар от втечнен природен газ (LNG), забавяне затварянето на атомни електроцентрали, компенсиращ фонд от 200 милиарда евро за по-бедните домакинства - финансиран от данък върху печалбите на производителите на електроенергия - и насърчаване на всички да намалят термостата си с 1 градус по Целзий.

Първата ми реакция беше от типа „да, да“. Правенето на почти всичко, свързано с енергията, в рамките на една година, е трудна задача. Освен това, може би съм белязан от спомените за американски политици, които заемаха гласовити позиции относно избора на... крушки с нажежаема жичка. Като вид, ние харесваме евтината енергия, мигновена и отвъд погледа и ума. Съществуват множество вектори на скептицизъм, с които да се атакува предложението на МАЕ, включително цената на тези оферти за LNG, корпоративната реакция срещу данъка за компенсиращия фонд и предизвикателството да се убедят няколкостотин милиона европейци да облекат пуловери на закрито или да инсталират сносна изолация.

Помислете обаче за алтернативата: да продължаваме да обвързваме съдбата на континента с капризите на режим, който сега разрушава парадигмата за сигурност, която запази мира в продължение на почти осем десетилетия. Приемете, че Кремъл може да заплаши с икономическа разруха, инвазия и дори ядрена война, ако исканията му не бъдат изпълнени, докато същевременно е финансиран отчасти от потенциалните си жертви. Това също не звучи особено реалистично; масовото регулиране на термостатите звучи като изгодна алтернатива в сравнение.

Но само в сравнение. Нищо от това не е лесно. Всички форми на енергия идват с компромиси и въпроси за това какво е постижимо при – и това е жизненоважната част – нашето преобладаващо разбиране за рисковете и ползите. Например, Европа разчиташе на СССР и неговите наследници за доставките на енергия в продължение на десетилетия, дори на фона на цялото напрежение през Студената война, защото силите, поддържащи двете страни свързани, се смятаха за по-силни от тези, които ги разделяха. Това просто беше реалността, колкото и невероятна да изглеждаше.

Последна актуализация: 12:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

21
rate up comment 4 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Поддръжка = 0, Зависиш ли от САЩ,Русия или друг елемент почти 0 зависи колко ще се напрегнеш да инвестираш, но като минимум може да сведеш тази зависимост до 10-20%. Автомобила също :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
При текущите цени на тока инвестицията в панели на фабриката се връща след по малко от 2 години !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Зимата също енергия от слънчевите панели. Важна е радиацията която идва от слънцето :) Да зимата е доста под лятото , но пък има пикове защото КПД-то на панелите е по добро заради температурата. Който си прави система трябва да има запас и да си сметне първо потреблението после и нужните панели. Излишната енергия може да се складира по много начини. Например в плочата, варели с вода, батерии и други. Лятото с излишната енергия копаеш крипто или топлиш басейна :) Може и да продаваш на енергото, но няма смисъл в момента е по изгодно да си я ползваш. На всички фабрики/заводи препоръчвам панели на покривите и хибриден инвертор към енергото без никакви батерии. Така или инъче повечето работят в светлата част от деня 08 до 17. Сметката за ток спада с над 60-70% !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
Какво свърши/несвърши Русия при "освобождението". Още с това "освобождение" над половината от българите остават зад граница ... освен това България губи завинаги Северна Добружда предадена на Румъния защото Русия окупира Молдова. Част втора: Съединението , Русия насъсква Сърбия да обяви война на България. Част трета: Междусъюзническата ... ахам тъкмо да обединим останалото и Русия насъсква Румъния да ни нападне. Част четвърта: ВСВ България е неутрална извън войната, Русия напада България и губим отново всичко. Та така с големия освободител :) А да напомня ли за варягата Светослав който разорава Първото БГ царство... можеше да не паднем под Византийско и Османско :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
Относно слънцето на 1 кв. метър мадат малко над 1300 вата енергия. Зимата , да няма слънце, но има вода и вятър в България. Имаме си и АЕЦ а освен това произвеждаме 3 пъти повече енергия от колкото ползваме :) Спокойно руски тролчета. Аз така и не съм ги рзбирал тези защитници на руските интереси. Аз например не ме интересува нито САЩ нито Русия.. гоня си моите интереси. Защо България не гони своите интереси ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
Е как да вярват на човек който скъса поне 5 договора ?!?!?! Кой е луд да прави бизнес с такъв. Ще го ползват още малко година/две докато мигрират към друга енергия и ще бъде захвърлен :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Така е ! В България можеш да живееш офгрид :) Стига да искаш де ... и не е много скъпо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
Новият преход: Чрез студ към глад!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
Има соларни панели, за чиято нормална работа е достатъчно да има дори и малка светлина. Също така, зависи къде е зимата- една е зимата в София, друга е зимата във Варна, трета е зимата в планината...В планината може да се използва геотермална енергия, в София- също
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
korn
преди 2 години
Путин ако продължава да се прави на велик, няма да има нужда да заменяме нищо. На някой в НАТО ще му избият шайбите и ще стане мазало. Руското ченге забравя че Германия е започвала две световни войни, а САЩ са единствената държава бомбила с ядрени бомби. Дано някой в Русия го освести преди да е станало късно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още