IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намаляването на зависимостта от руската енергия не е толкова нереалистично

То е още по-възможно на фона на необходимото преформатиране на нашата енергийна система, за да се справим с изменението на климата

20:14 | 07.03.22 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Няма нищо реалистично за нашата глобална енергийна система, освен факта, че тя съществува, пише Лайъм Денинг за Bloomberg,

Съвременното общество зависи от дълги, сложни системи, които черпят от залежи от гориво, често разположени в нестабилни или негостоприемни части на света, и го пренасят през пустини, планини и морета, за да потекат от крановете навсякъде - дори в Антарктида. Електрическите мрежи в голяма част от света снабдяват надеждно не само гъстонаселените градове, но и отдалечени села и ферми, които никога не биха могли сами да оправдаят разходите за тези дълги линии. Все по-често използваме източници на електричество, които работят според повелята и времето на деня, а не според нашите изисквания. Ние също - обърнете внимание на това - разделяме атомите, за да правим неща като зареждане на нашите телефони.

Идеята обаче да правим всичко това по различен начин поражда неизбежния отговор, че това би било „нереалистично“. Докато Русия води все по-брутална война срещу Украйна, настъпи моментът най-накрая да разгледаме действителното значение на тази дума.

На 3 март Международната агенция по енергетика (МАЕ) публикува план от 10 точки за намаляване на вноса на руски газ в Европа с една трета в рамките на една година. Тази сума е еквивалентна на цялото годишно потребление на Франция, втората по големина икономика в ЕС. Това би включвало комбинация от неща като наддаване за всеки свободен товар от втечнен природен газ (LNG), забавяне затварянето на атомни електроцентрали, компенсиращ фонд от 200 милиарда евро за по-бедните домакинства - финансиран от данък върху печалбите на производителите на електроенергия - и насърчаване на всички да намалят термостата си с 1 градус по Целзий.

Първата ми реакция беше от типа „да, да“. Правенето на почти всичко, свързано с енергията, в рамките на една година, е трудна задача. Освен това, може би съм белязан от спомените за американски политици, които заемаха гласовити позиции относно избора на... крушки с нажежаема жичка. Като вид, ние харесваме евтината енергия, мигновена и отвъд погледа и ума. Съществуват множество вектори на скептицизъм, с които да се атакува предложението на МАЕ, включително цената на тези оферти за LNG, корпоративната реакция срещу данъка за компенсиращия фонд и предизвикателството да се убедят няколкостотин милиона европейци да облекат пуловери на закрито или да инсталират сносна изолация.

Помислете обаче за алтернативата: да продължаваме да обвързваме съдбата на континента с капризите на режим, който сега разрушава парадигмата за сигурност, която запази мира в продължение на почти осем десетилетия. Приемете, че Кремъл може да заплаши с икономическа разруха, инвазия и дори ядрена война, ако исканията му не бъдат изпълнени, докато същевременно е финансиран отчасти от потенциалните си жертви. Това също не звучи особено реалистично; масовото регулиране на термостатите звучи като изгодна алтернатива в сравнение.

Но само в сравнение. Нищо от това не е лесно. Всички форми на енергия идват с компромиси и въпроси за това какво е постижимо при – и това е жизненоважната част – нашето преобладаващо разбиране за рисковете и ползите. Например, Европа разчиташе на СССР и неговите наследници за доставките на енергия в продължение на десетилетия, дори на фона на цялото напрежение през Студената война, защото силите, поддържащи двете страни свързани, се смятаха за по-силни от тези, които ги разделяха. Това просто беше реалността, колкото и невероятна да изглеждаше.

Последна актуализация: 12:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

31
rate up comment 2 rate down comment 1
evlogi
преди 2 години
Горе долу описваш ситуацията с населението в Русия в момента.Сега го учат.Още не е умряло, то е държеливо магаре, но да видим този път докога ще стиска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 2
doba
преди 2 години
До юрист 13-ти коментар. То и едно магаре го научили така - да му е достатъчна съвсем малко слама. Дори го научили да яде и камъни. Пък то взело, че умряло. Народна поговорка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 1
korn
преди 2 години
Само кажи 45 години руско иго под формата на комунизъм и е достатъчно. Изсостанахме, технологично, индустриално, и най вече културно. Прибави и десет гоини посткомунизъм, под пътеведодната светлина на Русия. Прибави и всичките тези рускопитеци които все още се срещат в България. И овсе още не сме се измъкнали от империята на злото. Мордор е много близо за съжеление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
юрист
преди 2 години
https://.obzornews.bg/mineralnite-izvori-na-sofiya-bogatstvo-ot-koeto-ne-se-vzpolzvame/ Едно от изключителните природни богатства на нашата столица са нейните минерални води. На територията на Столична община и близките околности има над 40 термоминерални находища, което
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
https://vizia.sofia.bg/2018/02/03/mineral_water/ ....Днес обаче едва 15 20% от общите ресурси на минералните води (само в 10 находища) се използват за свободно водоналиване от гражданите и гостите на града (Банкя, Горна баня, Княжево и др.) или балнеолечение (Овча купел, Железница, Панчарево). Останалите 21 находища не се използват и минералната вода изтича неоползотворена. В сравнение с ползването на минералните води преди 25 години днес употребата им е намаляла с повече от 50%. Почти всички минерални бани са затворени, напълно е преустановено и ползването на термални води за отопление на оранжерии и други обекти....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Дори няма нужда да копаем за шистов газ- у нас имаме МНОГО минерални извори- не са само в София, а в цяла България. Може да се направи така, че напр. всички жилищни комплекси в населените места, в които има ТЕЦ и с него се отопляват гражданите, да се свърже с каптиран минерален извор и да се осигури отоплението на гражданите през зимния сезон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Има много реално решение за отопление в София- нашата столица има ДВАДЕСЕТ И ОСЕМ / 28/ МИНЕРАЛНИ ИЗВОРА В И ОКОЛО СОФИЯ- нещо, което ГО НЯМА никоя друга ЕС столица, камо и москва и петербург. Тези извори са държавна собственост- следователно, може с тръби да се свържат тези извори, с тръбопроводната мрежа на топлофикация и проблема ни Е РЕШЕН. Да- климата на София е кофти- котловинно поле, обаче ИМАМЕ МНОГО МИНЕРАЛНИ ИЗВОРИ с различна температура. Така, че- София ИМА СОБСТВЕНИ ИЗТОЧНИЦИ за топлофициране. СО и Фандъкова да не спят, а да направят необходимото, за да се реализира всичко това и да се ОСВОБОДИМ от руския природен газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Тази война е загубена за Русия. Единственото което ще направи сега е да "ИЗМИСЛИ" ядрено оръжие в Украйна и ще метне няколко атомни бомби. Аз очаквам само това :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Всъщност не съм убеден дали тези форумници наистина чакат нещо или по скоро да платени от Русия да всеят раздор и разединение сред българския народ. По скоро второто си мисля... поне като чета постовете им по ги интересува колко бомби е метнала Русия вместо това да мислят за мир и за България. Жалко , но такава е съдбата на България ... още с "освобождението" Русия е инсталирала огромен брой шпиони :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Някой форумници още чакат неволята или дядо им Иван да ги освободи. От нищо няма да ги освободи. Ето думите на Васил Левски: "Никому не се надявайте - говореше той. - Ако не сме способни да се освободим сами, то значи, че не сме достойни да имаме свобода; а който ни освободи, той ще да направи това, за да ни подчини отново в робство... .... България трябва да направи енергийна независимост. Да копа шистак, петрол и всичко което може !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още