Според него спирането на газовите доставки от Русия няма да има еднакъв ефект върху всички страни в Европейския съюз (ЕС). Той смята, че най-много ще пострада германската икономика, която е най-силно обвързана с руските енергийни суровини, но по-малко засегнати ще са страните по периферията с терминали за втечнен природен газ.
"Доставките на природен, дългосрочните договори и инфраструктурата отнемат много време, тъй като изискват големи инвестиции. Много е трудно да се убедят инвеститорите, че една временна ситуация сега е достатъчно основание да вложат огромни средства", посочи енергийният експерт.
По думите на Семерджиев има надежда в индустрията, че отношенията с Русия ще се подобрят достатъчно бързо, за да не се налагат нови инвестиции за разработване на нови източници и нови доставчици. Той преценява, че ако се наложи такава промяна, Европа е в много по-добра ситуация, отколкото преди десет години, тъй като може да развива отношения за доставки от страни като САЩ и Катар, които могат да увеличат производството на LNG.
„Kъм началото на юли потреблението на газ в ЕС на практика е ограничено с около 10% чрез пазарни механизми. Процесът е започнал, но очевидно не е достатъчен за запълване на празнината от близо 45 млрд. куб. м в потребление на Европа“, каза Семерджиев и потвърди, че реакцията на пазара няма да е достатъчна.
Той е на мнение, че подходът на различните държави по постигнатото споразумение на ЕС трябва да бъде индивидуален, но не трябва да се забравя, че трябва да има солидарност между страните.
Според Семерджиев Русия не е готова изцяло да разруши търговските си отношения с Европа, които е градила с десетилетия, както си личи от опитите все пак да дава оправдания за намалените количества с технически проблеми по турбините, но е вероятно да продължи да създава напрежение за доставките на газ. Европа също няма интерес да прекъсва тези връзки, тъй като е естествен пазар за руските суровини.
Енергийният експерт преценява, че България е в една от най-трудните позиции, защото повече от 90% от доставките на газ са от Русия. „Трябва да запълним много по-голяма дупка в сравнение с нашето потребление, отколкото други държави. Вземат се мерки, но не е излишно да се подготви програма за ограничаване на потреблението. Ограниченията са главно по линия на индустрията, а се очаква и тя сама да се ограничи при тези фантастични цени на газа... Трудно може да се избегне сценарий без икономическа цена", коментира Семерджиев.
Има ли страната ни инфраструктура за доставки при дългосрочни договори? Какви са перспективите за разширяване на газохранилището в Чирен? Как ще се прилага Планът на ЕС за държавите в затруднения? Кои са алтернативните доставки на газ?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 3 години Ича една хубава поговорка "Няма .утка неевана и стока непродадена". Те и евро с извинение държавниците мислят така, ама в резултат европата остава без енергетика и суровини. Защото си няма свои и трябва да купува от някого. Ако започнеш много много да се кекерчиш на местния бакалин, какво очакваш да направи той? Няма ли да ти бие шута без много приказки? Саудитска Арабия се скъса да купува руски нефт. Аре познай защо. Светът не се състои само от гейове и педъри. Повечето човечество си е съвсем нормално. За ужас на "цивилизованите". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Имаме един страхотен ход срещу Путин - да си запалим къщите и да се топлим на огъня около тях. Путин ще се пукне от завист, че не може да направи така и в Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тя, Европа, беше тръгнала да залязва и преди конфликта. Сега това просто ще ускори процесите и показа що за стока са импотентните инфантилни европолитици. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Долърчо, събра ли центове за билет до Майми, че тук ще ти замръзнат ушите тази зима?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Блазе ни! Направо започвам да си завиждам! Сега като текне едно LNG от САЩистан, като ни тръгне икономията на еФтин газ... Пак казвам - Блазе ни!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Европа е изправена пред големи икономически трудности поради съкращенията на доставките на газ през Северен поток, в същото време руският президент Владимир Путин систематично постига целите си, правейки Европейския съюз политически безсилен. Това пише британското списание The Spectator. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Църкате ли, църкате ли, копейници? Ептен ще зацъркате когато бием шута и на москалския петрол. :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Казах ви да не се притеснявате Зелката е по в час от Блумбърг отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Естествено че ще го запълнят ... :))) ... И договори за доставка има и газ има , и то не само за втечнен , ами и от Азербайджан ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ха ... *** = р-е-ж-е-м ... Импеееее , това е цензурирано заради теб !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар