IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС разширява списъка с руски официални лица обект на санкции в четвъртък

До края на месеца може да се проведе извънредна среща, която да наложи санкции върху цели сектори от руската икономика

20:53 | 22.07.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
ЕС разширява списъка с руски официални лица обект на санкции в четвъртък

Външните министри на ЕС решиха да наложат нови санкции срещу руски официални лица, смятани за отговорни за действията на Русия в Украйна, съобщи холандският външен министър Франс Тимерманс, цитиран от Асошиейтед прес и ДПА.

Днешното решение на шефовете на дипломацията на ЕС е взето след свалянето на малайзийския пътнически самолет над територия в Източна Украйна, която е под контрола на проруските бунтовници. При свалянето на самолета бяха убити всичките 298 души на борда, отбелязва АП.

Тимерманс заяви, че с днешното решение се налагат визови забрани и замразяват активите на още официални лица.

Външните министри също така са поискали от Европейската комисия да подготви по-строги икономически санкции, включително срещу военнопромишления, енергийния и финансовия сектор, ако Русия не се откаже от дестабилизирането на Украйна, добави той.

Тимерманс, който говори след края на днешното заседание на външните министри от ЕС, не уточни колко официални лица са обхванати от днешните санкции, нито съобщи имената им, като единствено посочи, че списъкът с имената ще е готов до четвъртък, отбелязва ДПА.

"Решихме да ускорим изготвянето на наказателните мерки, за които бе взето решение миналата седмица" от държавните и правителствените ръководители на срещата им на върха в Брюксел, обяви върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън, цитирана от Франс прес.

ЕС е готов да се събере на третата си среща на върха от началото на годината, за да наложи санкции, ако Русия не осигури условия за разследване на обстоятелствата около разбиването на малайзийския Боинг, посочи Аштън, цитирана от ИТАР-ТАСС. С това тя потвърди казаното от дипломатически източник, според когото държавните и правителствени ръководители на 28-те страни от ЕС може да съберат до 1 август на извънредна среща на върха в Брюксел, за да вземат решение за въвеждане на санкции от "третата фаза" срещу Русия (по цели сектори от руската икономика).

ЕС иска от Русия да окаже влияние на бунтовниците в Източна Украйна да осигурят достъп до мястото на катастрофата на малайзийския пътнически самолет и да окажат съдействие на международното разследване, заяви Аштън.

На днешната си среща външните министри на ЕС поискаха също така Русия да осигури конкретни мерки за бързата деескалация на ситуацията в Украйна, включително затваряне на границата си и изтегляне на войските си, които в момента са разположени в близост до границата с Украйна. В противен случай те заплашиха Москва с нови санкции.

Външните министри на ЕС ще обсъдят допълнително въпроса дали бунтовническите групи в Източна Украйна да бъдат включени в списъка на ЕС за терористични организации. Министрите призоваха за спешно прилагане на мирния план на украинския президент Петро Порошенко и възможно най-бързо прекратяване на огъня от всички страни в украинския конфликт.

Същевремнно Великобритания иска да се наложат санкции на приятелите и съюзниците на руския президент Владимир Путин с цел да се окаже натиск върху Русия, за да не се меси в Украйна, заяви британският външен министър Филип Хамънд, цитиран от Ройтерс.

"Близките приятели на Путин и неговата клика в Кремъл са хората, върху които трябва да се окаже натиск", заяви Хамънд в запис, излъчен по телевизията. "Ако финансовите интереси на групата около ръководството се засегнат, ръководството ще разбере за това".

Той добави, че става дума за "хора, които допринасят по един или друг начин за режима в Кремъл и намесата му в Украйна и Крим, или които са се облагодетелствали от решенията и действията на този режим".

Хамънд заяви, че външните министри на ЕС са се споразумели да обмислят въпроса за ново оръжейно ембарго срещу Русия, както и възможността за ограничаване на руския достъп до капиталовите пазари, финансовите услуги и високотехнологичното оборудване, използвано в енергийния сектор.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:39 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още