Въпреки студа и снега, хиляди демонстранти се събраха вчера в Белград, за да изразят недоволството си от автократичното управление на президента Александър Вучич и неговото правителство, предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.
Участниците в шествието надуваха свирки и преминаха през центъра на сръбската столица, като някои от тях носеха чадъри заради валящия сняг. Някои от хората носеха и жълти жилетки, които станаха символ на съпротива за протестиращите във Франция.
Демонстрантите спряха пред сградата на президентството и настояха за оставката на Вучич.
Преди седмица отново протестираха хиляди, след като бандити нападнаха и биха лидер на опозиционна партия. Тогава те обявиха като надслов на демонстрациите си лозунга "Стоп на кървавите ризи".
"Няма да бъдем спрени или заглушени", каза лидерът на партия Левица на Сърбия Борко Стефанович, който получи наранявания по главата при нападението, извършено миналия месец в южния град Крушевац.
Опонентите на Вучич обвиняват за насилието това, което те описват като климат на сплашване и страх, налаган от управляващата популистка коалиция на президента.
Вучич е бивш краен националист, който сега казва, че иска Сърбия да се реформира и да се присъедини към Европейския съюз. Но според критици Вучич е ограничил демократичните и медийните свободи, което той отрече, отбелязва Асошиейтед прес.


Проф. Стоянович призова хората да спрат да оплюват Дара
„Възраждане” поиска оставката на Ивайло Мирчев като депутат
Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Петър Витанов сравнява България с 1990 г., международните данни я поставят в топ 2 в ЕС по растеж
Получен е сигнал за бомба на стадион "Васил Левски"
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
МВР предупреди: Зачестяват случаите на телефонни измами
Студен въздух понижава температурите утре, на места ще вали
Ирак има ново правителство начело с бизнесмена Али аз Зайди
"Пирогов" обучава родители как се дава първа помощ на дете
За абитуриентските балове: Най-актуален е естественият грим
преди 7 години Пак гнусната ръчица на Сорос ... ей не го прибра сатаната дето му е мястото ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар