Маратонските преговори между Западните сили и Иран отново не стигнаха до споразумение в неделя, повишавайки за пореден път съмненията дали изобщо е възможно да се намери трайно решение на ядрените амбиции на Техеран.
Напускай последната започнала в събота среща, комисарят по външната политика на Европейския съюз Катрин Аштън и министърът на външните работи на Иран Мохамед Джавад заявиха, че не са успели да преодолеят различията си. Те обаче уточниха, че са постигнали известен напредък, като обещаха да се върнат на масата за преговори след 10 дни.
"Беше постигнат конкретен напредък, но някои различия остават", отбеляза Аштън пред репортери. Джавад от своя страна добави: "Мисля, че е естествено, че когато сме започнали да обръщаме внимание на подробностите, ще има и различия".
В основата на различията обаче не е само напрежението между Запада и Иран. Налице са и пукнатини в рамките на самата преговорна група на големите сили. Франция възрази упорито, че предложената сделка ще направи твърде малко за ограничаването на Иран да обогатява уран или да развива ядрените си реактори, които произвеждат плутоний.
"Срещата в Женева ни позволи да напреднем. Все още обаче не сме в състояние да затворим преговорите, защото има някои въпроси, които трябва да бъдат доразгледани", заяви френският външен министър Лоран Фабиюс.
Нито Мохамед Джавад, нито Катрин Аштън обаче разкритикува Франция, като по думите им страната е изиграла конструктивна роля в диалога. Въпреки това разочарованието бе осезаемо, като решението за провеждане на следващ кръг от преговори предполага, че и двете страни са все по-малко уверени в способността си да постигнат консенсус.
Иранските представители затоплиха отношения със Западните сили след повишеното напрежение от последните дни. Това накара държавния секретар на САЩ Джон Кери да прекъсне обиколката си в Близкия Изток в петък и да се присъедини към преговорите рамо до рамо с външните министри на Великобритания, Франция, Германия и Русия и заместник-външния министър на Китай.
"Няма съмнение в съзнанието ми, че сме по-близо до споразумение сега, отколкото преди срещата в Женева", заяви Кери. "Необходимо е време, за да се изгради доверие между страните, които бяха в истинско противоречие помежду си доста дълго време", допълни още той.
Повече за преговорите между Иран и Западните сили може да научите от материала на Bloomberg!


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция