Китайската централна банка продаде в Лондон първата си емисия облигации, деноминирани в юани, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. В съобщение на финансовата институция се посочва, че са пласирани едногодишни ценни книжа на стойност 5 милиарда юана (786 милиона долара) при доходност 3,1%.
Емитирането на облигациите съвпада с посещението на китайския президент Си Дзинпин във Великобритания и на практика е жест за утвърждаване на ролята на Лондон като център за търговия с юани извън Азия.
Поръчките са надхвърлили предлагането шест пъти. Азиатски инвеститори са придобили 51% от облигациите. Останалите са поделени от европейски и американски купувачи.
"Пускането на облигациите е важен етап по пътя на интернационализацията на юана и прави китайската валута по-привлекателна за използване като резервна валута", посочва Ли Цилин, експерт от частната китайска банка Minsheng.
Очаква се министерството на финансите на Китай да започне подготовка за емитиране на облигации с по-висок матуритет, отбелязва Financial Times.
Спенсър Лейк, директор на звеното за капиталово финансиране в HSBC – една от банките посредници в сделката – определи транзакцията като вододел в интернационализацията на юана. Той подчертава, че това е първото емитиране на китайски държавни облигации в каквато и да е валута извън Китай. „Този стратегически ход показва ясната решителност от страна на китайските власти за разширят офшорния пазар на облигации“, допълва Лейк.


Кои са най-опасните коли на пътя? Вижте какво показва ново проучване
ФК Аксаково приема Черноломец за контрола в събота
Приключи жътвата на ечемика в Добричко
Показват „Реликвите на Калиакра“ във Варна
Новите правила за изкуствения интелект в ЕС влизат в сила от 2 август
Как климатичните промени водят до по-чести огромни пожари в Европа
Иън Пармитър: Президентът Тръмп търси победи
Щ. Ножаров: Пенсионна реформа ще спести на държавата почти 500 млн. евро
Фабричната активност в Китай се сви за първи път от 5 месеца
Джейн Харман: Украйна е огромна мишена за Русия
Звезда от Top Gear отнесе две големи глоби за превишена скорост
Летящо колело размаза кола на магистрала
Властите в Лондон поискаха 1 милиард лири от водещи производители
Hyundai Tucson остава без дизел и ръчни скорости
Renault Mеgane RS на президента на Франция трупа глоби по пътищата
Много хубави новини ще зарадват 4 зодии
6 японски навика за здраве и дълголетие
ЦСКА 1948 победи с 2:1 Арда
5 начина, по които завистта ни вреди
Мадагаскарската пролет се превърна в руска зима: от народен бунт до военна хунта с подкрепа от Кремъл
преди 10 години Като за начало добре, въпреки малко високата доходност. Става все по интересно с всеки изминал месец, а следя нещата от поне 15-години и се радвам, че съм съвременник на събития, които ще променят света, такъв какъвто го познаваме :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар